„Guardian” nękany za informacje od Snowdena

Opublikowano: 10.11.2013 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 360

Komisja Spraw Wewnętrznych brytyjskiego parlamentu wezwała na przesłuchania redaktora naczelnego gazety “The Guardian”, który opublikował tajemnice wywiadowcze Edwarda Snowdena. Redaktor Alan Rusbridger ma się stawić w Izbie Gmin w grudniu, aby wyjaśnić, czy te publikacje leżą w interesie publicznym.

7 listopada szefowie trzech brytyjskich służb specjalnych powiedzieli przed komisją Izby Gmin, że publikacje “Guardiana” utrudniły im zadanie ochrony wolności i demokracji przed terroryzmem. Szef wywiadu MI6 John Sawers stwierdził: “Nasi wrogowie wyraźnie zacierają ręce, a al-Kaida tryumfuje.”

Dzień wcześniej adwokat ministerstwa spraw wewnętrznych zakwalifikował publikację przez “Guardiana” dokumentów Snowdena jako “potencjalny akt terroryzmu”. Sam premier David Cameron jeszcze w październiku powiedział, że gazeta naraża na szwank bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii.

W sierpniu redakcja centrolewicowego dziennika “The Guardian” pod naciskiem rządu i służb specjalnych zgodziła się zniszczyć twarde dyski komputerów z zapisem dokumentów Snowdena. Redaktor naczelny Rusbridger powiedział wówczas: “Wolałem zniszczyć kopię dokumentów, niż im ją oddać, albo dopuścić do sądowego zamrożenia ich publikacji”. Dodał, że zniszczenie twardego dysku w niczym nie utrudniło dalszej publikacji materiałów Snowdena, których kopie istnieją w kilku innych krajach.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RobG56 10.11.2013 18:29

    O tym, że to służby decydują o standardach demokracji i wolności a nie społeczeństwo i konstytucyjne prawa coraz częściej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.