Guarani Kaiowa nie zaakceptują pustych obietnic

Opublikowano: 06.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 663

Ponad 300 Indian Guarani Kaiowa wzięło udział w spotkaniu Aty Guasu – wielkiego zgromadzenia narodu Guarani z Mato Grosso do Sul w Brazylii. Indianie spotkali się 28 listopada w mieście Douradina oraz 2 grudnia we wsi Panambi. Przedstawiciele wszystkich tekoha – „miejsc gdzie są Guarani” (wieś, obóz) – w ostrych słowach krytykowali działania władz każdego szczebla: wykonawczych, ustawodawczych i sądowniczych. Kulminacyjnym punktem posiedzenia była wizyta delegacji rządowej, składającej się m.in. z przedstawicieli Departamentu Zdrowia, Rządowej Organizacji ds. Indian oraz reprezentantów ministerialnych resortów sprawiedliwości, kultury i rolnictwa.

„Chciałem przekazać moje słowa trzem przedstawicielstwom, które słyszą nasze wołanie. Ta ziemia jest kawałkiem naszego ciała. Ta ziemia jest krwią naszych przodków, kościami przywódców…” – rozpoczął Oriel Benites ze społeczności Limão Verde. Indianie przypominali o trudnej sytuacji plemienia Guarani, przytaczali dziesiątki sprawozdań na temat przemocy i gróźb, których doświadczyli w ostatnim czasie. Przemowom towarzyszyły wielkie transparenty ze zdjęciami zamordowanych przywódców. „Jesteśmy zagrożeni, cierpimy przemoc, kobiety są gwałcone” – mówił Otoniel Guarani, przywódca delegacji Rady Kontynentalnej Narodu Guarani. W tym samym momencie Indianie z zagrożonych społeczności oraz wszystkie kobiety biorące udział w spotkaniu, powstali z miejsc i odwrócili się plecami do rządowej delegacji.

Guarani nie wierzą, że rząd jest zainteresowany rzeczywistym rozwiązaniem problemu. „Myśleliśmy, że przyniesiecie nam tutaj konkretne propozycje” – oznajmił Oriel Benites. „Głosowaliśmy na ciebie, wybraliśmy cię, a teraz wydaje się, że chcesz zakończyć suwerenność Guarani” – komentował z zawodem Ladio Veron. We wspólnym oświadczeniu Indianie zakomunikowali, że nie zaakceptują „pustych obietnic”. W dokumencie końcowym zgromadzenia Aty Guasu podkreślono: „Brazylijski rząd robi coś konkretnego, aby nas chronić, dopiero gdy doświadcza wielkiej uwagi ze strony prasy lub presji ze strony społeczeństwa – nie w ramach konstytucyjnego obowiązku, tak jak powinno być”.

Obecnie Guarani Kaiowa mieszkają na 1% powierzchni swojego tradycyjnego terytorium. Prawo do ziemi jest jednym z największych problemów społeczności, które utraciły swoje tradycyjne tereny na rzecz, nie rzadko, wielkich upraw o strukturze przemysłowej. Podczas obrad, przedstawiciele delegacji rządowej zasugerowali, że głównym elementem sporu o ziemie w Mato Grosso do Sul jest kwestia pełnego odszkodowania dla rolników, którzy zajmują newralgiczne terytoria. „Obawiam się gdy mówią o pieniądzach. Pieniądze są dobre jako środek rozwiązania sporu dla nie-Indian, nie dla nas” – powiedział Anastacio Peralta, na co dzień nauczyciel z ludu Guarani. „Przyszliście rozwiązywać problemy rolników, nie nasze” – kontynuował myśl – „Naszym problemem jest to, że nie mamy ziemi, i nie wiemy kiedy przywrócimy zdegradowane grunty. Trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu. Taki jest problem Indian”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: cimi.org.br
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.