Grzywny za zmowę cenową w Chinach

Opublikowano: 26.08.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 531

Producenci mleka w proszku, którym wymierzono grzywny za zmowę cenową, wpłacili już odpowiednie sumy na rachunek wskazany przez Ministerstwo Finansów – poinformowało 25 sierpnia Biuro Antymonopolowe Państwowego Komitetu Rozwoju i Reform ChRL. Za niezgodne z prawem konkurencji ustalanie cen władze ukarały chińską firmę Biostime, amerykańską Mead Johnson, należącą do francuskiego koncernu Danone firmę Dumex, amerykańską Abbott Laboratories, holenderską Royal Friesland Campina oraz nowozelandzką Fonterrę. Suma wszystkich grzywien wyniosła 668 milionów 730 tysięcy juanów, czyli równowartość około 346 milionów złotych. Jest to najwyższa kara pieniężna, jaką nałożono w dotychczasowej historii postępowań antymonopolowych prowadzonych w Chinach.

Jak poinformował Państwowy Komitet Rozwoju i Reform, żaden z ukaranych producentów nie wniósł odwołania ani nie zdecydował się zakwestionować decyzji regulatora na drodze sądowej.

Poszczególnych producentów ukarano, w zależności od ciężaru gatunkowego ich niezgodnych z prawem praktyk i postawy wykazanej w toku postępowania, grzywnami w wysokości od 3% do 6% ich ubiegłorocznych przychodów ze sprzedaży. Najwyższą w ujęciu procentowym karę zapłaciła firma Biostime z południowochińskiego Kantonu, a najwyższą sumę – amerykański Mead Johnson, którego ukarano grzywną w wysokości 204 milionów juanów, co stanowi jednak tylko 4% jego ubiegłorocznych przychodów. Pozostali producenci oddać musieli fiskusowi sumy odpowiadające 3% wartości ich zeszłorocznej sprzedaży.

Państwowy Komitet Rozwoju i Reform poinformował ponadto, że trzy uczestniczące w zmowie cenowej firmy nie zostały ukarane ze względu na aktywną współpracę z organami antymonopolowymi, dostarczenie dowodów umożliwiających zakończenie postępowania, jak również gotowość do porzucenia sprzecznych z prawem praktyk. Były to: amerykański Wyeth, chińska firma Beingmate oraz japoński producent Meiji Milk.

Źródło: Radio China International


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.