Grzyby z Czarnobyla odżywiają się promieniowaniem

Opublikowano: 10.02.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1980

Niezwykłe grzyby, które rozwijają się wewnątrz reaktora jądrowego w Czarnobylu, zwróciły uwagę naukowców. Zdumiało ich to, że grzyby są w stanie przetrwać w takim niesprzyjającym otoczeniu z wysokim promieniowaniem radioaktywnym. Okazało się, że te niezwykłe grzyby, Cryptococcus neoformans, wręcz „żywią się” promieniowaniem i są w stanie przekształcać je w energię!

W 1991 roku, pięć lat po katastrofalnej awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu, naukowcy odkryli, że na ścianach budynku reaktora rosną dziwne, czarne grzyby. Zainteresowało ich to, w jaki sposób udaje się przetrwać tym mikroorganizmom. Z tego powodu postanowiono zbadać je bardziej szczegółowo. Okazało się, że grzyby rosną w takim kierunku, jakby przyciągało je promieniowanie.

Eksperci sądzą, że te niesamowite organizmy mogą stać się podstawą do stworzenia nowych leków, które będą w stanie ochronić ludzi przed niebezpiecznymi dawkami promieniowania. Badania tych grzybów są prowadzone od wielu lat m.in. pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do tej pory wiadomo, że grzyby te zawierają dużą ilość melaniny – pigmentu, który nadaje skórze ciemny kolor. Z jakiegoś powodu te niezwykłe grzyby pochłaniają promieniowanie bez szkody dla siebie i przekształcają je w energię chemiczną w taki sam sposób, w jaki zwykłe rośliny dokonują konwersji dwutlenku węgla i chlorofilu w tlen i glukozę w procesie fotosyntezy. Ten niezwykły proces nazwano „radiosyntezą”.

Zakłada się, że zdolność radiosyntezy może być w przyszłości wykorzystana do zasilania różnych urządzeń elektrycznych. Może to być biologiczna wersja fotowoltaicznych paneli słonecznych. Takie wykorzystanie grzybów za pomocą biotechnologii może stać się bardzo obiecującą metodą pozyskiwania energii elektrycznej.

Badania poświęcone możliwości wykorzystania tych grzybów w celach leczniczych przeprowadzone są od długiego czasu. Przez kilka lat trwał eksperyment, w którym próbki tych grzybów wysłano w przestrzeń kosmiczną. Hoduje się je na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie poziom promieniowania jest znacznie wyższy niż na Ziemi i wypatrywano ich mutacji.

Wyniki eksperymentów w kosmosie nie zostały jeszcze opublikowane. Wiele osób nadal wierzy, że dzięki nim uda się dokonać przełomu w dziedzinie ochrony ludzkiego ciała przed promieniowaniem. Być może grzyby te zostaną sprzymierzeńcem ludzkości w podboju przestrzeni kosmicznej, skutecznie neutralizując skutki promieniowania kosmicznego i słonecznego.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. nefalin 10.02.2020 15:31

    w nagłówku na stronie glownej jest błąd

  2. Admin WM 10.02.2020 17:54

    Poprawione. Zapomniałem dodać „zajawkę”.

  3. polantek 10.02.2020 20:44

    To tylko dowód na to jak mało wiemy o podstawowych procesach fizycznych mikroswiata. Te grzyby zapewne nie są promieniotwórcze bo to zaprzeczało by faktowi że przekształcają to promieniowanie w energię chemiczną (cokolwiek to znaczy). Przypomnę tylko ,że istnieją glony które zmieniają długość fali światła w ten sposób iż promieniowanie podczerwone przekształcają w falę widzialną i wykorzystują to w procesie fotosyntezy. Naukofcy do roboty a nie o granty chciwie walczyć!!!

  4. realista 10.02.2020 21:35

    a czy to czasem nie jest tekst o pracy naukowców właśnie? dzięki temu w ogóle wiemy coś, o “procesach fizycznych mikroświata”.

    cyt.:”przekształcają to promieniowanie w energię chemiczną (cokolwiek to znaczy).”
    znaczy to to samo, co fotosynteza w przypadku światła. a czego się spodziewałeś?

    a jak nie ma grantów, to nie ma pracy. naukowcy to też ludzie, żyć z czegoś muszą… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.