Grzybice zagrażają globalnym uprawom pszenicy

Jak wiadomo pszenica jest jednym z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. To właśnie mąka pszenna jest najczęściej stosowana do wypieku pieczywa. Okazuje się, że światowe uprawy pszenicy mogą być zagrożone z powodu ekspansji grzybów.

Sprawa jest poważna, bo teoretycznie możliwe jest znaczne uszczuplenie rocznej produkcji tego zboża. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie grzybicami jest obecnie tak duże, że można sobie nawet wyobrazić utracenie zbiorów.

Choroba, którą wywołują grzyby nazywa się rdza brunatna pszenicy. Jest to niszczycielska choroba, która wyrządziła już spore straty w rolnictwie. Niektórzy nazywają ją nawet rolniczym polio. Obecnie obserwuje się ekspansję choroby w Afryce, Europie Południowej, w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Straty dla tamtejszego rolnictwa mogą być ogromne.

Pszenica to drugie po ryżu najpopularniejsze zboże na świecie i jej niedobory poddają w wątpliwość bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. Brytyjscy uczeni twierdzą, że aż 90% wszystkich obecnych afrykańskich odmian pszenicy jest podatna na choroby grzybicze.

Grzyb powodujący rdzę brunatną bardzo szybko się reprodukuje co powoduje, że jego ekspansja na danym polu jest bardzo szybka i dotyka sporych areałów.

Jednym z pomysłów na radzenie sobie z tą sytuacją to produkcja specjalnych odmian pszenicy, które będą odporne na grzybice. Wiąże się to jednak z koniecznością stosowania inżynierii genetycznej. Po prostu planuje się implementować korzystne geny ze zbóż dzikich do uprawianych przemysłowo w rolnictwie.

Prowadzi to jednak do intensyfikacji efektu Frankensteina, jaki zawsze towarzyszy takim manipulacjom genetycznym. Zresztą pszenica była już poddawana różnym modyfikacjom i niezbyt już przypomina zboże, które uprawiali nasi przodkowie.

Źródło: Zmiany na Ziemi