Grypa w Europie – podejrzane szczepionki

Opublikowano: 05.11.2009 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 653

W „Kropce and i”, w dniu 3.11.2009 roku, doszło do starcia pomiędzy dziennikarką TVN24, Moniką Olejnik, a ministrem zdrowia w rządzie PO-PSL – Ewą Kopacz. Pani Olejnik mocno zaatakowała minister Kopacz.

Nie wszystko złote, co się świeci. Skoro szczepionki, bez żadnych gwarancji, kupują Niemcy, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy, nie oznacza, że mają tak samo robić Polacy. Minister zdrowie legitymuje się cnotą, która jest tak deficytowa wśród polityków, ale jak też widać, dziennikarzy, w czasie tzw. epidemii – rozsądkiem, w dodatku – jak na nazwę resortu przystało – zdrowym.

Jeżeli producent leku nie chce wziąć odpowiedzialność za lek, który nie został do końca przetestowany, planuje utajnić skutki uboczne oraz powikłania występujące w późniejszym okresie, to może lepiej się nie szczepić? To co najmniej podejrzane, gdy firma farmaceutyczna domaga się, by to państwo odpowiadało za ewentualne szkody wyrządzone przez szczepionkę. Jeśli – pomimo deklaracji – tak się stanie i w Polsce, będę bardzo zawiedziony. Szczególnie, iż znamy amerykańską historię z lat 70-tych, gdy szczepionka na świńską grypę okazała się groźniejsza od samego wirusa. Przypuszczam, że zła szczepionka byłaby dla zdrowia dużo bardziej szkodliwa, aniżeli wirus A/H1N1, który w Polsce nie zabił jeszcze nikogo. Na marginesie trzeba dopowiedzieć, iż sposób przechodzenia świńskiej grypy jest u nas łagodniejszy, niż grypy sezonowej.

Nieciekawie to wygląda we Francji. Tam państwo przejęło odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne stosowania szczepionki, a firma farmaceutyczna GSK ma prawo utajnić szczegóły procesu jej opracowywania (źródło: RMF FM za mediami francuskimi). Moje rozumowanie jest bardzo proste, żeby nie powiedzieć infantylne – gdyby producenci szczepionek nie mieli nic do ukrycia, to by nie chcieli utajniać żadnych informacji ,tłumacząc się krótkim czasem przygotowywania. Minister Kopacz wskazuje, że niektóre specyfiki zaczynają negatywnie oddziaływać dopiero po długim czasie i brakuje informacji w tej sprawie. Żądanie ujawniania tych danych od producentów to zatem obowiązek rządu polskiego. Przede wszystkim – nie szkodzić. Dobrze jest posiadać szczepionki, nawet na wszelki wypadek, źle – nie wiedzieć, co się podaje ludziom.

Warto też uczyć się na błędach. Niemcy kupili 50 milionów szczepionek, ale program szczepień przechodzi poważne problemy po ujawnieniu, że co innego dostaje Bundeswehra, administracja oraz służby, a co innego przeciętny Schmidt. Niemcy nie chcą ryzykować i nie ufają zmienionej zawartości specyfiku. Łatwo wyobrazić sobie, że w Polsce reakcja może być podobna. Na razie Niemcy zostali – jak to mawiał Jan Himilsbach – jak ten ch… z tymi szczepionkami. Może lepiej zaszczepić się po prostu przeciwko zwykłej grypie?

Koncerny farmaceutyczne zarabiają krocie na panice, która powstała w mediach. Telewizja – grypa, prasa – grypa, radio – grypa, internet – grypa. Popyt na leki i szczepionki dynamicznie wzrósł, co oznacza, że firmy takie jak Baxter AG, Roche, Novartis i GSK mają lepszą pozycję negocjacyjną wobec rządów, mogą również sterować podażą. Stąd właśnie wzięły się propozycje przejęcia przez państwo odpowiedzialności za skutki stosowania tych leków. Istnieje kolejka i wiadomo, że preferowane będą rządy chcące zabezpieczyć prawnie koncerny farmaceutyczne. Firmy nie chcą brać odpowiedzialności za swój produkt, co w naturalny sposób budzi podejrzenia. Zwłaszcza, że część problemów może pojawić się dopiero w trakcie masowych szczepień. Nikt też nie daje gwarancji na to, ze wirus nie uodporni się na szczepionkę. Znowu stosowna okaże się parafraza Jana Himilsbacha.

Ciekawą rolę w całym tym zamieszeniu odgrywa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która rekomenduje zakup szczepionek oraz leków. Zaryzykuję tezę, że stwierdzenie pandemii było przedwczesne. Powinno mieć miejsce dopiero w sytuacji dramatycznej (obecna jest jedynie niepokojąca) i pociągać za sobą daleko idące konsekwencje dla polityki konkretnych państw (np. kwarantanna). Monitoring i kontrola – tak, straszenie nie. Na pewno inną opinię na ten temat maja prezesi wyżej wymienionych firm.

Na samej Ukrainie śmiertelność pozostaje na takim samym, minimalnym poziomie (81 osób na 450 tysięcy chorych). Tak naprawdę nikt nie wie, na co chorują Ukraińcy. WHO uważa, że to A/H1N1, ale laboratoryjnie stwierdzono to tylko w niewielkiej liczbie przypadków – 16. Wiele wskazuje na to, że w większości mamy do czynienia ze zwykłą, sezonową grypą, chociaż naturalnie trzeba stwierdzić, że jej świńska odmiana również występuje na Ukrainie. Minister Kopacz, we wspomnianym już wywiadzie, mówiła o tym, że w Polsce stwierdzono 185 przypadków świńskiej grypy na ponad 1000 podejrzanych osób. Ukraińcy sami jeszcze nie wiedzą, z czym walczą. Naszym sąsiadom nie pomaga ich, znokautowana przez kryzys, gospodarka, która utrudnia walkę z epidemią. Zobaczymy, jak będzie wyglądać sytuacja za 2-3 tygodnie, gdy zarządzona kwarantanna dobiegnie końca.

Ponownie zachęcam do obejrzenia wywiadu z panią minister Kopacz. To kopalnia wielu interesujących informacji i rozsądnych argumentów. W polskich mediach, a zwłaszcza portalach internetowych, przez cały czas straszy się Polaków. W poniedziałek albo wtorek czytałem dramatycznego newsa, że odwołuje się zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Z nadzieją kliknąłem, licząc, ze jako student dwóch wydziałów załapie się na jakieś godziny dziekańskie. Jak się łatwo domyśleć – dotyczyło to jedynie studentów ukrainistyki, którzy wrócili z Lwowa z objawami grypy. Decyzja opanowana i naturalna, ale nie mająca żadnego znaczenia ani dla sytuacji wewnętrznej naszego kraju, ani dla Uniwersytetu Warszawskiego. Największy portal internetowy uznał ją jednak za tak ważną, iż umieścił ją na samej górze i pogrubił.

Autor: Patryk Gorgol
Źródło: Kącik Dyplomatyczny

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Gość
Hassasin

dziekowac Bogu za naszą polską popierdułe…jakie nie przebadane ….to nie to …tylko czychający za rogiem PiS gotowy odtrąbic ministerialny holocaust from ministerstwo zdrowia za pomacą niesprawdzonych szczepionek…..i oczywiscie standart, brak kasy ….czyli nasza polska popierduła znowu nas ratuje przed kolejnym kryzysem …..bo ! założe sie o kazda fosrse ze zaraz by została odtrabiona kolejna afera tym razem szcepionkowa…… a tak ani PO ani Pis ..nie rusza tematu z ,,goracą głową,, …tylko zachowawczo na spokojnie…moze samo minie….ale o dziwo …Nas to ratuje …..to nasze buractwo i homogenicznosc……tak samo jak beskidzcy górale w imie ojców nie chcą jakiego GMO..czyt.Gmoo…….tak nasi włodarze nie zaryzykuja swoich stołków w imie czegos czego de facto za bardzo nie rozumieja ……szczesc Boże

Stella
Gość
Stella

Szczepionka szczepionką, ale skąd nagle taka troska o zdrowie obywateli ze strony pani minister Kopacz? W kraju gdzie się zamyka szpitale, a NFZ grozi bankructwo? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pamiętam natomiast euforię rządu i mediów wokół kosztownej szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy. Kosztownej, bo nie refundowanej jak w innych zachodnich krajach. Jak ochoczo zachęcano rodziców żeby szczepili dziewczynki, jak zachwalano. Bo nie z “kieszeni” państwa. Gdyby szczepionki przeciwko świńskiej grypie miały być platne przez pacjentów, zachecano by do nich i to jak.! Nie zważając na ewentualne skutki uboczne szczepionki. Ale skoro musi płacić rząd i szczepić gratis, to już inna sprawa. Dlatego lepiej wmówić ludziom że problemu nie ma i zasłaniać się konspiracyjnymi teoriami o szkodliwości szczepionek. Śmiechu warte.

ruffi
Gość
ruffi

dziś radio RMF FM podało że 2 osoby zmarły po zaaplikowaniu szczepionki przeciw AH1N1, zgon nastąpił dosłownie w 10 min. w obydwóch przypadkach a było to w Szwarcarii.

Jan Roztropny
Gość
Jan Roztropny

Minister Kopacz na PeRezydenta :)
– a tak naprawdę to gratuluję słusznego wyboru (świadomego lub przypadkowego) który może uratować tysiące a nawet może miliony niewinnych istnień. Każda osoba która ma potrzebę szczepień na pewno trafi do źródła i sobie poradzi wydając parę dych na swoisty nieprzebadany produkt o niewiadomych skutkach ubocznych.
VIP DOSTROJENIE

skorpion-O12
Gość
skorpion-O12

Okazało się,że Olejnik to zdradliwa suk*a…za pieniądze zrobi wszystko!.Niewazne dlaczego Kopacz i polski rząd tak reaguje na szczepionki(ale słusznie),to robi.A że nie podpisali zgody na nią i żądają testu na truciznę,to bardzo słusznie..W innych krajach wszystko jest utajnione bo tam rządy podpisały zgodę na masowe morderstwo obywateli…A polskiego rządu to nie obowiązuje więc jako takich w tej przynajmniej sprawie tajemnic nie ma..