Grupa Wyszehradzka z Izraelem

Opublikowano: 21.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2252

Polska delegacja nie udała się do Izraela, odwołując tym samym szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, ale udali się tam szefowie rządów Czech, Słowacji oraz Węgier. Spotkania z najważniejszymi izraelskimi politykami przebiegały w dobrej atmosferze, przy czym państwa naszego regionu przynajmniej oficjalnie były zawiedzione brakiem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. Nie zmienia to jednak faktu, że wspomniane trzy kraje pozostają w świetnych relacjach z państwem syjonistycznym.

Do nieobecności Polski na szczycie odniósł się węgierski premier Viktor Orbán, który stwierdził, że plan przybycia wszystkich szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej do Izraela „prawie się udał”, jednak lepiej byłoby, gdyby do Jerozolimy przyjechał również Morawiecki. Lider Fideszu podkreślił jednocześnie, iż Polskę i Węgry łączą przyjacielskie relacje w ramach Unii Europejskiej, choć podobnie określił węgiersko-izraelskie stosunki. Jego zdaniem Warszawa i Jerozolima powinny „rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawić sytuację”.

Orbán odnosząc się bezpośrednio do relacji swojego kraju z państwem syjonistycznym zapowiedział, że w Jerozolimie zostanie otwarte węgierskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, ale nie będzie ono miało charakteru ambasady – zamiast tego otwarta zostanie izba handlowa. Decyzję tę pochwalił Netanjahu, który mówił również o rozwoju węgiersko-izraelskiej przyjaźni. Dodatkowo węgierski premier określił zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego jako kluczowe w kontekście walki z „antysemityzmem”.

Do braku polskiej delegacji odniósł się także czeski premier Andrej Babiš. Stwierdził on, że Netanjahu w rozmowie z nim określił jako „niefortunną” wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jisra’ela Kaca na temat rzekomego współudziału Polaków w Holokauście, przez co polska delegacja odwołała swój przyjazd do Izraela. Szef rządu Czech wierzy dodatkowo w szybkie rozwiązanie polsko-izraelskiego konfliktu, dzięki czemu w drugiej połowie roku odbyłby się oficjalny szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem.

Na podstawie: TimesOfIsrael.com, Onet.pl, Origo.hu, Lidovky.cz
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. polantek 21.02.2019 22:14

  No to wszyscy w komplecie. Czy to warto było karku nadstawiac w 39?

 2. Hassasin 22.02.2019 11:00

  Polska polityka jest prowadzona jak w kawale z kozą :p o co kaman ?
  -Przychodzi Icek do rabina i się żali: aj waj ajwaj rabinie ciężko i ciasno rabinie, jedna izba, 8 dzieci Salcie i ja. Co robić ?
  -Rebe: Icek ty kup koze i ją wez do domu.
  -Po mięsiącu przychodzi Icek do rabina i się żali: aj waj aj waj rabinie jest jeszcze gorzej 8 cdzieci, Salcie, ja i koza. Koza meczy, śmierdzi i się ciaśniej zrobiło.
  -Rebe: Icek ty kozę sprzedaj.
  -Po miesiącu przychodzi Icek do rabina zadowolony jak gwizdek: Rebe bez kozy jest teraz cudownie. …………….
  -No i Icek Mateuszek teraz przed wyborami WYPROWADZI KOZĘ…..czyli pokarze jakiegoś mało znaczacego faka żydom np: nie poleci na d.B.ilny bo w Izraelu szczyt Międzymorza

 3. Hassasin 22.02.2019 11:06

  Tak w ogólnie to Izrael, że leży miedzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Co nie !? Nie, to nie jest absurd ! Nie ! To normalne jest !
  ….czemu nie w Japonii ? Też jakoś się łączy z Międzymorzem. To wszystko ma ujemną wartość umysłową !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.