„Grubancypantki” – nowa kategoria wśród feministek

Opublikowano: 25.11.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2069

Na łamach portalu NaTemat.pl ukazał się wywiad z dwiema działaczkami feministycznymi. Nie poruszają one jednak tematów charakterystycznych dla tego środowiska, lecz odnoszą się do rzekomej fobii Polaków wobec ludzi otyłych. Same siebie nazywają zaś „gubancypantkami”, nawiązując w ten sposób do ruchu emancypacji kobiet.

Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas na co dzień prowadzą swój podcast „Vingardium Grubiosa”. Zarówno w swojej produkcji, jak i w wywiadzie dla NaTemat.pl, skarżą się głównie na niechęć do grubych ludzi. Z jej powodu mają często słyszeć nieprzyjemne opinie na temat swojej otyłości, choć z drugiej strony powoli ma się to zmieniać.

Znajomi Skoczylas mają więc coraz częściej używać słowa „gruba”, ale jednocześnie nie czynią tego w negatywnym kontekście. Tym niemniej obie feministki mają nadzieję na większą „wrażliwość językową”, gdy mówi się o osobach otyłych.

Celem rozmówczyń lewicowo-liberalnego portalu jest więc normalizacja otyłości. One same nazywają zaś siebie „grubancypantkami”, łącząc tym samym terminy „gruba” i „emancypantki”. – To pojęcie łączy w sobie to, że jesteśmy grube i że chcemy „rozprawiać się” z tematem grubości: edukować społeczeństwo i ulepszać otaczającą nas rzeczywistość – twierdzi Skoczylas.

„Grubancypantkom” przeszkadza nie tylko podejście Polaków do otyłych osób. Ich zdaniem niechęć do grubych ludzi bierze się również z działalności branży fitness. Ponadto „zostało ustalone – częściowo na badaniach, a częściowo arbitralnie i uznaniowo – co jest zdrowe, a co nie i powiązano różne jednostki chorobowe z wyglądem”.

Opisywana przez feministki „fatfobia” nie ogranicza się jednak tylko do życia społecznego. Rozmówczynie NaTemat.pl narzekają na dyskryminację także w służbie zdrowia. Choćby infrastruktura w placówkach medycznych ma być bowiem niedostosowana do potrzeb osób z nadwagą. Chorwaniec podczas niedawnego pobytu miała także wbrew swojej woli… zakwalifikowana do diety lekkostrawnej.

Postulaty „grubancypantek” nie kończą się tylko na dostosowaniu służby zdrowia do ich potrzeb. Problemem są dla nich również… zbyt wąskie przejścia i fotele w salach kinowych.

Na podstawie: NaTemat.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. agama 25.11.2021 14:55

  zawsze mogą się zacząć identyfikować jako osoby chude

 2. donkey 25.11.2021 16:42

  Dałem 5 gwiazdek za artykuł do przednio się uśmiałem.

  Otyłość w większości przypadków bierze się z wyborów konsumenckich (które prowadzą do chorób), a rzadziej z ciężkich chorób.

  Jak ktoś chce dostać cukrzycy i umierać na raty przez 15-20 lat, po drodze z niejedną amputacją to droga wolna. Tylko dobrze by było, żeby sam płacił za swoje leczenie, bo nawet na starość można utrzymać zgrabną sylwetkę, wystarczy tylko stosować sposoby, które działają naprawdę, tj. dieta keto + posty przerywane.

 3. Cami 26.11.2021 13:18

  artykul pisany przez Grycanki 🙂

 4. RastaMan 27.11.2021 06:31

  donkey dla grubasa post jest tym czym trzeźwość dla alkoholika. Niby można stosować keto i IF’a ale po co. Życie jest takie krótkie… Ledwo to to chodzi i dalej żre. Brzydzę się nimi a oni mówią o zbyt wąskich przejściach. Przykre

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.