Groźny powrót Al-Kaidy

Opublikowano: 01.10.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 509

Al-Kaida, niegdyś osłabiona przez zabicie jej przywódców i ataki dronów, odzyskała siłę. Rekrutuje teraz więcej dżihadystów, a jej wpływy sięgają dalej niż kiedykolwiek wcześniej w jej 25-letniej historii – pisze tygodnik “Economist” w artykule redakcyjnym.

Według “Economista” Stany Zjednoczone, które parokrotnie ogłaszały już, że Al-Kaida zmierza do całkowitego zmarginalizowania, muszą ponownie przemyśleć ocenę sytuacji.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy ze względu na obrót sytuacji w krajach, przez które przeszła arabska wiosna i wojnę w Syrii “Al-Kaida i jej sojusznicy odżyli w sposób zdumiewający” – ocenia “Economist”.

Wszystkie zwycięstwa Zachodu w walce z tą siatką terrorystyczną tracą ostatnio na znaczeniu. Al-Kaida Półwyspu Arabskiego zdołała zasiać taką panikę, że na początku sierpnia zamknięto tymczasowo 19 ambasad USA, zaś główne siły Al-Kaidy, w oczekiwaniu na wycofanie się wojsk NATO z Afganistanu, umacniają się już na wschodzie tego kraju. Somalijska filia Al-Kaidy – Al-Szabab zdołała przeprowadzić dobrze zorganizowany atak na centrum handlowe w stolicy Kenii Nairobi.

Nieprzewidziane konsekwencje arabskiej wiosny, obalenie islamistycznego prezydenta w Egipcie, konflikt syryjski dały dżihadowi świeżą pożywkę ideologiczną – pisze “Economist”.

Autor: mg
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. greg1982fr 01.10.2013 14:56

  Polecam obejrzeć “Kod dostępu” (ang Swordfish) z Travoltą. Jako kino, film denny, ale idea fajnie pokazana.
  Stworzenie przez USA jednostek terrorystycznych, których celem jest stymulacja objawów terroryzmu.

 2. jestemtu 01.10.2013 15:31

  Al-kaida nie została w żadnym stopniu osłabiona. Wręcz przeciwnie, cały czas jest dozbrajana i rozwijana, przez ich “właścicieli”.
  Jedynie media stwierdziły o jej zanikaniu, a potem przestały o niej pisać. Więc odświeżenie tematu, czy też pacie na poklask, to jedyny powód ruszania tego tematu. No i trzeba jakoś ludzi otumanić, bo zaczynają się problemy z budżetem.

 3. Jacek K. Poreda 01.10.2013 18:49

  Nie ma mowy o jakiejkolwiek walce Zachodu z Al Kaidą. Jest to jeden teatr, Al Kaida jest potrzebna dyktaturom do poszerzania ich dyktatur i kontrolowania świata arabskiego, a także do walki z Libią, Irakiem, Syrią, itd. Nigdy nie była osłabiona, a zabicie Bin Ladena to spektakl jak wiele wiele innych. Kto nie widzi tego spektaklu, powinien wyostrzyć patrzenie na świat.

 4. Houdini 06.10.2013 10:14

  USA mając największy dług z państw na świecie, wchodzi na głowę Unii wciągając nas w kryzys. NATO, Polska należy, ale nie dała by sobie sama rady z 5x mocniejszą komunistyczną Białorusią, która w ciągu 12 godzin doszła by do Warszawy. Nasz kraj jest uzależniony od Unii. Więcej kupujemy niż sprzedajemy, po co? Wysyłanie kolejnych “najlepszych” żołnierzy do Afganistanu jest z naszej łaski żeby oni nam pomogli w razie jakiegoś sporu, ja tak sądzę. My wspieramy koalicje, ale w razie wojny ze wschodem, to ze strony UE i NATO nie mamy co liczyć na pomoc. “jestemtu” problemy z budżetem? Jest kryzys! Polska ma plany na dofinansowanie wojska, są takie sumy, że śmiech. Ciekawe skąd tyle wezmą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.