Grozi nam utrata bioróżnorodności

Opublikowano: 15.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 946

Ponad połowa gatunków roślin i zwierząt może do końca obecnego wieku doświadczyć olbrzymiego spadku zasięgu występowania, ostrzegają naukowcy z University of East Anglia (UEA). Uczeni przyjrzeli się 50 000 gatunków roślin i zwierząt występujących na całym świecie i przeprowadzili symulacje dotyczące zmian ich zasięgu spowodowanych smianami klimatycznymi. Wykazała ona, że jeśli zmiany te będą postępowały równie szybko jak obecnie, to do roku 2080 ponad połowa roślin i ponad 1/3 gatunków zwierząt straci więcej niż połowę swojego obecnego zasięgu. To oznacza znaczy spadek bioróżnorodności.

Największe niebezpieczeństwo wisi nad roślinami, gadami i, szczególnie, płazami. Największe straty zanotują subsaharyjska Afryka, Amazonia, Australia i Ameryka Środkowa. Poważne straty w roślinności będą miały miejsce w Ameryce Północnej, Azji Środkowej i Europie Południowo-Wschodniej.

Badacze, którymi kierowała doktor Rachel Warren z UEA, a współpracowali z nią doktor Jeremy VanDerWal z australijskiego James Cook University oraz doktor Jeff Price z UEA, przypominają, że jeśli podjęte zostaną szybkie zdecydowane działania, to uda się doprowadzić do sytuacji, w której do końca bieżącego wieku średnia globalna temperatura zwiększy się o około 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem preindustrialnym. Wówczas straty w świecie roślinnym i zwierzęcym udałoby się ograniczyć o 60%, a gatunki zyskałyby dodatkowe 40 lat na dostosowanie się do zmian. Bez takich działań możemy spodziewać się wzrostu temperatury o ok. 4 stopnie Celsjusza.

“Ocenialiśmy tylko wpływ wzrostu temperatury, ale inne czynniki związane z globalnym ociepleniem, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe, epidemie i rozprzestrzenianie się chorób sugerują, że uzyskane przez nas wyniki są bardzo ostrożne. Może to dotyczyć szczególnie zwierząt, które, z powodu braku pokarmu roślinnego, będą szybciej zmniejszały zasięg występowania niż przewidujemy” – wyjaśnia doktor Warren.

Uczeni przypominają, że utrata bioróżnorodności odbije się też na ludziach. Rośliny i zwierzęta odgrywają ważną rolę w oczyszczaniu wody i powietrza, obiegu składników odżywczych, kontrolowaniu powodzi czy w końcu w przemyśle turystycznym.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: BBC
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 15.05.2013 10:26

    Tylko zapominają o tym, że człowiek ma niewielki wpływ na ocieplanie się klimatu. Nie raz było już to udowadniane a oni ciągle swoje. Zmiana klimatu na Ziemi to coś cyklicznego i nic za bardzo się na to nie poradzi.

  2. ninjas84 15.05.2013 10:58

    Dokładnie, człowiek,a właściwie szary obywatel ( bo to na zwykłym szarym obywatelu jak zwykle spoczywa odpowiedzialność za błędy elit i to ponoć nasze szkodliwe działania doprowadzają do wyniszczania planety….) to tylko mały trybik w całej machinie. Niech lepiej skupią się na tych idiotach z amerykańskiego rządu co zdetonowali bombę atomową w jonosferze i przez co mamy teraz przebicia promieniowania ze słońca na ziemię.
    Nie dość że sami narobią gnoju to jeszcze każą nam za to płacić…co za k%$#@ BANDA

  3. bXXs 15.05.2013 18:57

    W czasie kiedy znikają gatunki ppojawiają się następne .To jest naturalne i tak było i będzie . Ale pieniądze zapłaci tylko jeden gatunek i to najbiedniejszy .
    Szkoda ,że naukowcy nie mają jaj by rozwiązać banalne problemy głodu ,chorób i zanieczyszczenia .
    Wkurzają mnie takie informacje .
    Wystarczy popatrzeć jak ucierpiała przyroda po czarnobylu ,rozkwita! Bo człowieka wymiotło i już nie psoci .Mutanci wygineli błyskawicznie – tago nikt się nie spodziewał ,ale każdy wiedział ,że w przyrodzie przetrwają najlepiej dostosowani a nie ustaweni jak w biznesie czy polityce .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.