Grozi nam epoka lodowcowa?

Opublikowano: 26.11.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 287

Główną przyczyną łagodnego klimatu w Europie Zachodniej jest Prąd Zatokowy, inaczej zwany Golfsztromem. Stanowi on podstawową magistralę dystrybuującą ciepło na Atlantyku. Potężne ataki zimy, jakie doskwierają Ameryce Północnej są uważane za skutek zmian w przepływie tego prądu oceanicznego.

Golfsztrom to jeden z najistotniejszych prądów oceanicznych na świecie. W każdej sekundzie transportuje nawet pięćdziesiąt milionów metrów sześciennych wody. Aby sobie uzmysłowić tę potęgę, to 20 razy więcej niż przepływ wszystkich rzek świata razem wziętych.

Prąd Zatokowy jak sama nazwa wskazuje rozpoczyna się w Zatoce Meksykańskiej i niesie ciepłe masy wody wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej aż do Europy. Eksperci zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich lat, Golfsztrom odchodził od pierwotnego kierunku zwracając się raz bardziej w stronę Kanady a raz Europy.

Tak się składa, że gdy Prąd Zatokowy zbliżył się dwa lata temu do Ameryki meandrując w oddaleniu od Europy, to USA zanotowało rekordowe ocieplenie, a w tym samym czasie w Europie zanotowano rekordowo śnieżną i mroźną zimę. Potem nastąpiło odwrócenie trendu i ciepło zrobiło się u nas, a mocno wymroziło “Jankesów”.

Najnowsze dane zebrane między innymi przez agencję NOAA wskazują na to, że rośnie wielka chłodna anomalia na Atlantyku. Woda morska jest tam chłodniejsza niż średnia. Jednak to, co szczególnie niepokoi to fakt, że dane satelitarne wskazują na to, że Golfsztrom jest też chłodniejszy w okolicach Florydy, gdzie zyskuje zwykle swą temperaturę.

Jeśli rzeczywiście doszło do tak znaczącej anomalii Prądu Zatokowego, to możemy mieć kłopoty. Podczas gdy większość Oceanu Atlantyckiego wykazuje raczej wyższe od średnich temperatury, Golfsztrom stygnie w kilku miejscach znacznie bardziej niż w przeszłości, a to może zwiastować kłopoty i jeszcze większą zmienność klimatu.

Istnieje wiele obaw, że obserwowane szaleństwo pogodowe następuje na skutek naruszenia cyrkulacji Golfsztromu. Dostępne dane wskazują, że prąd zatokowy został podzielony na odrębne wiry. Być może do przerwania prądu nastąpiło w miejscu gdzie wcześniej zmierzono niebezpieczne zrównywanie się gęstości prądów oceanicznych, zimnego Labradorskiego i ciepłego Zatokowego. Podejrzewa się, że takie odcięcie nastąpiło 13 tysięcy lat temu i tego skutkiem była epoka lodowcowa na większości terytorium Europy i Azji.

Dane satelitarne na temat temperatury przepływu prądów oceanicznych znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Na podstawie: www.nnvl.noaa.gov
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

Ciekawy artykuł.
Obraz świata z filmu “pojutrze” coraz bliżej… ;)

bXXs
Użytkownik
bXXs

Jakoś nie przypominam sobie mroźnej zimy …30 lat temu to była normalka i zabawa a teraz na narty to tylko w wysokie góry.