Groźba „totalnej wojny” zawisła nad Turcją

Opublikowano: 07.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 656

Rzecznik wspieranych przez USA arabsko-kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) Mustafa Bali zagroził Turcji na „Twitterze” „totalną wojną”, jeśli Ankara rozpocznie operację wojskową w północnej Syrii.

„SDF są zaangażowane w mechanizm bezpieczeństwa i podejmują niezbędne kroki w celu utrzymania stabilności w regionie. Jednak bez wahania przekształcimy każdy niesprowokowany turecki atak w totalną wojnę wzdłuż całej granicy, aby bronić siebie i nasz naród” – napisał rzecznik oddziałów.

W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że decyzja o rozpoczęciu operacji na północy Syrii na wschód od Eufratu może zapaść „dziś lub jutro”. Jak dodał, jej celem będzie oczyszczenie graniczących z Turcją syryjskich terytoriów z sił samoobrony syryjskich Kurdów, stworzenie tam strefy bezpieczeństwa i rozlokowania w nich przebywających w Turcji syryjskich uchodźców.

Jednocześnie rzecznik Pentagonu Sean Robertson powiedział, że każda nieskoordynowana operacja Turcji w Syrii wzbudzi poważne obawy w USA.

Wcześniej w Ankarze zakończyły się turecko-amerykańskie negocjacje w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa na północy Syrii na wschód od Eufratu. Jak poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony, Ankara i Waszyngton uzgodniły powołanie do życia centrum koordynacji wspólnych operacji i planowanej strefy. Jednocześnie, jak powiedział Erdogan, Ankara rozpocznie operację przeciwko kurdyjskim siłom, które kontrolują ten region, jeśli Stany Zjednoczone będą przeciągać utworzenie strefy bezpieczeństwa.

Damaszek kategorycznie sprzeciwia się turecko-amerykańskiemu porozumieniu, bo – według syryjskiego rządu – rażąco narusza suwerenność i integralność terytorialną Syrii oraz prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych.

Oficjalnie formacje kurdyjskie nie prowadzą działań zbrojnych przeciwko syryjskiej armii, a jedynie walczą z terrorystami. Damaszek uważa działania SDF za nielegalne, a członków tych oddziałów za separatystów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.