Groźba sankcji w związku z przełowieniem makreli

Opublikowano: 29.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 923

Chris Davies, brytyjski poseł do PE z ramienia partii Liberalnych Demokratów i przewodniczy Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego (PECH), twierdzi, że Islandia i Grenlandia mogą zostać objęte sankcjami, jeżeli znacząco nie ograniczą swoich kwot połowowych makreli. Islandzki minister rybołówstwa stanowczo protestuje.

https://www.youtube.com/watch?v=V2GHP3RWer4

Na początku września odbędzie się posiedzenie PECH mające na celu omówienie nadmiernej eksploatacji populacji makreli, a na spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele Islandii.

Obecnie połowy makreli są prawie dwukrotnie większe niż zrównoważony poziom określony przez naukowców. Sytuację pogarsza zwiększenie przez Islandię własnej kwoty połowowej z 108 000 ton do 140 000 ton oraz Grenlandię o 18 procent w stosunku do poziomu około 70 000 ton.

Problem się pojawił, ponieważ makrele przemieszczają się dalej na północ ze względu na zmiany klimatyczne. Islandia i Grenlandia niedawno rozpoczęły połowy tego gatunku na dużą skalę.

Unia Europejska, Norwegia i Wyspy Owcze ustaliły jedną kwotę połowową i podzieliły ją między siebie. Przedstawiciele Islandii i Grenlandii twierdzą, że przez ostatnie pięć lat skutecznie blokowano możliwość, aby ich kraje ją współdzieliły. Dlatego też jednostronnie określiły swoje własne kwoty.

Minister rybołówstwa, Kristján Þór Júlíusson, powiedział, że zaprosił Chrisa Daviesa, aby ten odwiedził Islandię i zrozumiał argumenty dotyczące islandzkiej strony sporu. Twierdzi, że groźby nałożenia sankcji są anachroniczne i kompletnie niepotrzebne. Mówi również, że negocjacje i współpraca to jedyna droga naprzód. Minister zaznaczył, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi, dodając, że Islandia ma większe doświadczenie w zakresie zrównoważonego rybołówstwa niż UE.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.