Grobowiec Majów sprzed ponad 2400 lat

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 723

Grobowiec Majów sprzed ponad 2400 lat odkryto w GwatemaliNa stanowisku znajdują się pozostałości dużego miasta, istniejącego w okresie IX w. p.n.e. – X w. n.e., gdzie znajduje się wiele budowli i rzeźb typowych dla kultury Olmeków oraz Majów.

Jak poinformował archeolog Michał Orrego, podczas wykopalisk na stanowisku naukowcy odkryli grobowiec pochodzący z okresu 700-400 r. p.n.e., a w nim bogaty zestaw artefaktów wykonanych z jadeitu, w tym naszyjnik przedstawiający ludzką postać z głową sępa.

Według ekspertów, symbol człowieka z głową sępa – reprezentujący siłę i bogactwo – był znakiem najwyższego szacunku i był używany przez najwyższych kapłanów i władców.

Według M. Orrego, w grobowcu nie odkryto ludzkich szczątków, które mogły ulec całkowitemu rozpadowi, ale pochowano w nim prawdopodobnie władcę Majów z wczesnego okresu lub ich przywódcę religijnego, któremu naukowcy nadali w języku Majów imię K’utz Chman, co oznacza Dziadek Sęp.

Człowiek, którego grób jest najstarszym grobowcem Majów odkrytym na stanowisku, został pochowany prawdopodobnie w okresie 700-510 r. p.n.e. i mógł być osobą, od której rozpoczął się okres ekspansji wpływu kultury Majów w Tak’alik Ab’aj.

Zdaniem archeolog Krystyny Schieber, wpływy Olmeków wygasły w około 400 r. p.n.e., a Majowie rozwijali swoją kulturę i utworzyli imperium, które w okresie 250-800 r. n.e. objęło swoim zasięgiem tereny od dzisiejszego Hondurasu do środkowego Meksyku. (PAP)

Opracowanie: jot
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.