Greenpeace wyrusza na wyprawę w Karpaty

Opublikowano: 11.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1898

Karpaty, bezcenne centrum europejskiej bioróżnorodności, są poważnie zagrożone. Mimo bezsprzecznej wartości przyrodniczej mniej niż 3% tych ekosystemów jest ściśle chronionych, a ogromna większość jest narażona na zniszczenie przez wycinki i budowę dróg. Greenpeace apeluje o wprowadzenie ogólnoeuropejskiego programu ochrony tych dzikich gór i rusza z Pogotowiem dla Karpat — kilkutygodniową wyprawą pokazującą piękno i zagrożenia czyhające na karpacką przyrodę.

10 maja zespół aktywistów Greenpeace wyrusza na pięciotygodniową wyprawę przez pięć krajów Karpat: Rumunię, Ukrainę, Węgry, Słowację i Polskę. Misja nazwana „Pogotowiem dla Karpat” ma na celu udokumentowanie i ujawnienie postępującej dewastacji tych bezcennych, starych lasów, które znikają w zastraszającym tempie. Do aktywistów i aktywistek Greenpeace’u dołączają osoby ze świata mediów, kultury, sportu i nauki.

„Ta wyprawa to wezwanie do działania dla wszystkich, którym zależy na naszej planecie i przyszłości naszych lasów. Zapraszamy aktywistów, biologów, dziennikarzy, influencerów, decydentów i miłośników lasów, aby dołączyli do nas na miejscu i byli świadkami zniszczeń, jak również zapierającego dech w piersiach piękna Karpat. W ten sposób możemy przyczynić się do uratowania jednej z ostatnich w Europie ostoi dzikiej przyrody” — mówi Aleksandra Wiktor, koordynatorka kampanii przyrodniczych w Greenpeace Polska.

Karpaty, drugi co do długości łańcuch górski w Europie, są porośnięte przez jedne z ostatnich na kontynencie dużych połaci starych lasów, które stanowią kluczowe zabezpieczenie przeciwko kryzysowi klimatycznemu i utracie różnorodności biologicznej. Lasy Karpat są domem m.in. dla drugiej co do wielkości — po rosyjskiej tajdze — populacji niedźwiedzi w Europie (7000 osobników) i jednej piątej populacji rysi w Europie. Analiza przeprowadzona przez Greenpeace wskazuje na pilną potrzebę wzmocnienia form ochrony przyrody i powołania międzynarodowych obszarów dzikości i bezdroży. Wycinki i szybkie zmiany klimatyczne niszczą karpackie lasy — co godzinę znika w Karpatach las wielkości pięciu boisk piłkarskich.

W ramach tej wyprawy zespół Greenpeace spotka się z osobami ze świata nauki, aktywizmu, a także z mieszkańcami, którzy zabiegają o ochronę przyrody. Wszystko po to, by wyrazić sprzeciw wobec niszczącej działalności, jaką jest przemysłowa eksploatacja drewna, polowania dla trofeów czy pogłębianie się chaosu przestrzennego, które dziesiątkują florę i faunę tego regionu. Ich podróż zostanie udokumentowana w podróżniczym wideo pamiętniku, mającym na celu podniesienie świadomości i zachęcenie społeczeństwa do wsparcia ochrony Karpat.

„Walka o dzikie Bieszczady, o Turnicki Park Narodowy czy o poszerzenie Babiogórskiego Parku Narodowego wpisuje się w szerszą walkę o przyszłość przyrody w Europie. Ta misja jest częścią naszych ciągłych starań, aby pociągnąć rządy i firmy do odpowiedzialności za ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego. Ponieważ kryzys przyrodniczy i klimatyczny wciąż się nasila, najwyższy czas działać już teraz i chronić nasze bezcenne ekosystemy przed dalszą dewastacją” — dodaje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dandi1981 11.05.2023 10:33

    Takie miejsca jak puszcza, karpaty to mozna trzepac kase na turystach do konca swiata temu nalezy dbac o te miejsca bo generuja nieskanczony dochod one sie nigdy nie wyczerpia , chyba ze je zniszcza , wycinka,zabudowa.

  2. agama 11.05.2023 13:17

    w końcu na coś się przydaje ten Greenpeace, przyroda nie potrzebuje ludzi, tylko na odwrót

  3. Doctor Who 11.05.2023 15:13

    Mam wrażenie, że ekologizm i ekologia mają wspólny cel. Utworzyć z Europy dziką enklawę. Bez przemysłu, z pierwotną przyrodą. Ciekawy jestem kto do nas będzie przyjeżdźać. O ludzi się nie martwię. W Europie jest mnóstwo jaskiń gotowych do zamieszkania 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.