Grecja przyjmie część warunków kredytodawców

Opublikowano: 02.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

„Grecki rząd przedstawił nowe propozycje z szeregiem poprawek do tekstu zaproponowanego przez kredytodawców dokumentu, aby osiągnąć wzajemnie korzystne porozumienie” — poinformowało źródło agencji RIA Novosti.

Doniesienia zagranicznych mediów o tym, że Grecja zgodziła się na wszystkie propozycje kredytodawców, nie zgadzają się z rzeczywistością – poinformowało dziennikarzy źródło w greckim rządzie. Greckie władze zgodziły się tylko na część warunków międzynarodowych kredytodawców – pisze “Financial Times”, powołując się na list premiera Grecji Alexisa Tsiprasa, który wysłał szefom Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego. Tsipras zgodził się na niektóre warunki kredytodawców, zaproponowane w ubiegłym tygodniu. MFW potwierdził prośbę Grecji o przedłużenie spłacenia kredytu.

Periodyk podkreśla, że list został nieco zmieniony. Grecki premier prosi w nim o przedłużenie programu pomocy finansowej w wysokości 29,1 mld euro. Tsipras zgadza się na wszystkie warunki, w tym reformy przewidujące ostre cięcia budżetowe. Wyjątkiem, na który nalega Tsipras, jest wprowadzenie 30-procentowej ulgi podatkowej dla greckich wysp. W liście premier wyjaśnił konieczność tego posunięcia trudnością z zaopatrzeniem w niezbędne towary i zasoby.

Tsipras zgodził się także na podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, lecz prosi o przedłużenie tego procesu do października 2022 roku, a nie natychmiast. List zawiera także prośbę o zachowaniu do 2019 roku specjalnych „grantów solidarności” dla ubogich emerytów, z których zrezygnuje się wolniej, niż żądają kredytodawcy. Czytamy w niem, że nowy system stosunków pracy zostanie zgłoszony pod obrady parlamentu jesienią 2015 roku. Nie będą stosowane wymogi OECD dotyczące sprzedaży mleka, chleba, pracy aptek oraz sklepów w niedziele. Grecja nie zamierza prywatyzować wszystkich zakładów państwowych.

„Poza tym posunięcia zaproponowane przez kredytodawców będą realizowane nie od razu, a stopniowo. Tak, aby grecki rząd mógł znaleźć ekwiwalentne zamiany” — powiedziało źródło.

Tymczasem grecka telewizja SKAİ donosi, że kolejną propozycję Aten odrzucił minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble. Wszystko wskazuje na to, że Niemcy poczekają na wyniki referendum w niedzielę i będą w dalszym ciągu wywierać presję na rząd Tsiprasa.

“Trudna sytuacja Grecji wynika wyłącznie z zachowania greckiego rządu. Poszukiwanie winy poza Grecją może być pomocne w wewnętrznej polityce, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością” – powiedział znienawidzony w Atenach niemiecki minister finansów, Wolfgang Schäuble.

Angela Merkel odrzuciła kolejną propozycję porozumienia ze strony greckiego rządu. Była ona bardzo bliska oczekiwaniom europejskich instytucji finansowych, z najważniejszych postulatów zostały tylko dopłaty dla najbiedniejszych emerytów i obniżony VAT na wyspach greckich. Merkel stwierdziła jednak, że do czasu zwołanego przez rząd Syrizy referendum rozmowy są zamknięte i żadne propozycje nie będą dyskutowane. Ostatnia wersja, przedstawiona przez Europę, zakładała też m.in. podwyżki VAT-u na żywność i elektryczność.

Eurogrupa, ciało składające się z ministrów finansów wszystkich krajów Unii, zerwała negocjacje z Grecją, kiedy Alexis Tsipras zapowiedział referendum w sprawie przyjęcia ostatecznej wersji porozumienia, przedłożonego przez stronę unijną. Pomysł spytania obywateli o zdanie skrajnie oburzył europejską elitę polityczną. Przeciwko referendum wypowiada się także Rada Europy, zdaniem której od ogłoszenia do głosowania mija za mało czasu. W ten sposób zewnątrzne siły próbują zmusić Grecję do porzucenia pomysłu zastosowania demokratycznego narzędzia.

Premier Grecji deklaruje jednak, że referendum się odbędzie i namawia wyborców do głosowania na „Nie”. “Mówią, że jeśli zagłosujecie na „Nie”, wyprowadzę was z Europy, ale się mylą” – mówił w telewizji publicznej ERT, zamkniętej za czasów poprzedniego rządu i otwartej ponownie przez Syrizę.

Grecja nie otrzymała wczoraj kolejnej transzy pomocowej, przeznaczonej głównie na spłatę ogromnego zadłużenia. Przedwczoraj zamknięto banki, ograniczono wypłaty z bankomatów, w sklepach spożywczych tworzą się kolejki. Sondaż przedreferendalny przeprowadzony przed zamknięciem banków wskazywał na bardzo wyraźną przewagę przeciwników przyjęcia europejskiej propozycji, jednak początek kryzysu wyraźnie zachwiał wolą Greków.

W całej Europie odbywają się demonstracje solidarności z Grekami – największe w Hiszpanii i Irlandii, państwach znajdujących się w podobnie trudnej sytuacji. Głównym hasłem jest słowo „Ochi”, czyli „Nie”. To nie tylko odwołanie do referendum, ale także do greckiej tradycji oporu i niezależności – Grecy co roku obchodzą „Dzień NIE”, w którym ich premier odmówił współpracy z faszystowskim rządem Benito Mussoliniego. W Warszawie podobna demonstracja odbędzie się przy przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w najbliższy piątek o godz. 16:30.

Autorstwo: Sputnik (1-6), JS (7-12)
Źródła: pl.SputnikNews.com, Strajk.eu
Kompilacja 3 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.