Grecja nie jest w stanie pilnować granic

Opublikowano: 24.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 470

Grecja poprosiła o uczynienie dla niej wyjątku od nowych przepisów UE, wymagających kontroli bezpieczeństwa na granicach strefy Shengen dla wszystkich wjeżdżających i wyjeżdżających.

Ateny nie posiadają możliwości systematycznego sprawdzania dużej liczby osób korzystających z portów i lotnisk. Bruksela stworzyła zaostrzony system, żeby sprawdzać obywateli krajów unijnych oraz tych spoza Unii przekraczających zewnętrzne granice w celu walki z nielegalną migracją i terroryzmem.

Niezdolność Grecji do sprostania nowym wymaganiom tworzy ogromną lukę w systemie obronnym, zanim jeszcze system na dobre wszedł w życie. Tymczasem na przykład Wielka Brytania, która nie jest w Shengen, przeprowadza kontrole na granicach.

Według greckiej strony internetowej “Kathimerini”, oficjele w Atenach wystosowali prośbę o zwolnienie ich z obowiązku przeprowadzania rygorystycznych kontroli granicznych. To już druga tego typu prośba w ciągu czterech miesięcy. Grecka policja prosi o trwające aż 18 miesięcy zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów, które weszły w życie w kwietniu, ale nigdy nie były w Grecji przestrzegane.

W dokumencie wysłanym do Komisji Europejskiej Grecy informują o brakach w infrastrukturze i wzmożonym ruchu na 12 lotniskach, włącznie z Atenami, które nie są w stanie zastosować się do wymogów. Co więcej, oficerowie mówią, że nie mogą wykonywać pełnych kontroli na granicach lądowych z Macedonią i Bułgarią, co oznacza, że północna droga do Europy pozostaje nie chroniona.

Policja zapewnia, że nadal będzie kontynuować losowe kontrole podejrzanych o przemyt ludzi lub terroryzm.

Przed podpisaniem przez Unię umowy o uchodźcach z Turcją, Grecja stanowiła serce migracyjnego kryzysu, a jej status bramy do Europy powoduje, że taki wyjątek od stosowania przepisów jest niezwykle kłopotliwy.

Zasady wymyślone przez eurokratów miały pomóc w lepszej obronie zewnętrznych granic Unii, po tym jak kryzys migracyjny i międzynarodowy terroryzm obnażyły luki w systemie bezpieczeństwa Shengen. Urzędnicy unijni stwierdzili, że zacieśnienie granic i wzmożone kontrole to jedyny sposób na kontynuację swobodnego przepływu ludności w strefie bezgranicznej, wewnątrz UE.

Szef Europolu już wcześniej ostrzegał, że przynajmniej 5000 obywateli Unii wyjechało do Syrii i Iraku, żeby walczyć po stronie Państwa Islamskiego, a teraz gdy tak zwany kalifat został pokonany, mają zamiar wrócić.

Tłumaczenie: MO
Źródło oryginalne: Express.co.uk
Źródło polskie: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.