Grabieże i zamieszki. RPA musiała wyprowadzić wojsko na ulice

Opublikowano: 16.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1538

W ubiegłym tygodniu do więzienia trafił były południowoafrykański prezydent Jacob Zuma. Od tego czasu w Republice Południowej Afryki trwają zamieszki i masowe kradzieże w sklepach. Władze w Pretorii zdecydowały się z tego powodu rozmieścić wojsko na ulicach, przymierzając się również do pierwszego od dziesięcioleci wezwania rezerwistów.

https://www.youtube.com/watch?v=VPjxY7dJZCk

Zuma był jednym z najważniejszych polityków RPA po upadku apartheidu. Szczyt jego politycznej kariery przypadł na lata 2009-2018, gdy z ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) pełnił funkcję prezydenta kraju. To właśnie w tym czasie miał dopuścić się wielu przestępstw korupcyjnych, w tym działać na rzecz trójki hinduskich biznesmenów.

Proces sądowy w tej sprawie trwa nadal, natomiast pod koniec czerwca Trybunał Konstytucyjny RPA skazał Zumę na 15 miesięcy więzienia za obrazę sądu. Były południowoafrykański przywódca miał kilka dni na stawienie się w więzieniu, jednak ostatecznie musiał być do niego doprowadzony przez policję. Nie spodobało się to jego zwolennikom, którzy w geście poparcia zgromadzili się pod jego rezydencją.

Ostatecznie po aresztowaniu Zumy w kraju wybuchły masowe zamieszki połączone z rozkradaniem sklepów, paleniem magazynów i fabryk oraz z niszczeniem infrastruktury krytycznej. Według szacunków ze środy, w rozruchach zginęły już 72 osoby, a blisko 3 tys. zostało aresztowanych. Zamieszki co prawda ograniczyły się głównie do prowincji Gauteng i KwaZulu-Natal, ale odbiły się na zaopatrzeniu w całym RPA.

Władze kraju postanowiły rozmieścić w miastach żołnierzy Armii Południowoafrykańskiej (SAF), aby wspomogli oni przytłoczoną przez zamieszki policję. W tym celu zmobilizowano już 5 tys. żołnierzy, a to najprawdopodobniej nie koniec. Resort obrony RPA planuje zwiększyć tę liczbę do blisko 25 tys., dlatego najprawdopodobniej po raz pierwszy od prawie 30 lat dokona mobilizacji rezerwistów.

Działania demonstrantów uderzają również w zagranicznych kontrahentów RPA. W czasie zamieszek splądrowano między innymi magazyn Samsunga oraz rozkradziono i spalono fabrykę telewizorów LG. Południowokoreańskie koncerny będą teraz analizować, czy nie przenieść swojej produkcji w inne miejsce.

Na podstawie: timeslive.co.za, theguardian.com, bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.