Górnicy i hutnicy o wspólną sprawę

Opublikowano: 06.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2091

Górnicy z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień ’80” przyłączą się do demonstracji, organizowanej przez hutnicze związki zawodowe 23 czerwca przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Według informacji portalu WNP.pl już dziś zwały Polskiej Grupy Górniczej są zapełnione w 60 procentach. Kopalnie rybnickie (Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy) za chwilę staną przed groźbą wstrzymania produkcji ze względu na pełne zwały. Podobnie sytuacja wygląda w innych kopalniach PGG. Jeśli węgiel z Węglokoksu trafi na rynek energetyczny, kopalnie będą musiały ograniczać produkcję, wstrzymywać wydobycie, ogłaszać przestoje.

„Konieczna jest interwencja państwa. Konieczna jest obiecana pomoc rządu. Ministerstwo Klimatu musi się wywiązać ze swych zobowiązań, podpisując stosowną umowę z Węglokoksem. To na polecenie tego ministerstwa do Polski sprowadzono miliony ton węgla, który obecnie zalega na zwałach. Przy okazji ratowania rynku odbiorców indywidualnych całkowicie rozregulowano rynek węgla energetycznego. Konieczne są decyzje i działania” – apeluje „Sierpień ’80”.

Tymczasem Ministerstwo Klimatu zapowiada, że także w tym roku ściągnie do Polski kolejne miliony ton węgla. „Większość tego węgla to bezużyteczne błoto, z którym będzie sobie musiała poradzić polska energetyka, wypierając węgiel z polskich kopalń. Aby zabezpieczyć potrzeby rynku odbiorców indywidualnych, trzeba będzie sprowadzić do Polski 24 do 30 milionów ton niesortu. Większość z tego węgla zasypie energetykę. To najgorsze z możliwych rozwiązań” – zaznacza w oświadczeniu „Sierpień ’80”. I wskazuje na to, jakie działania należy podjąć.

Górnicy domagają się natychmiastowych działań:

1. Podpisania stosownej umowy z Węglokoksem zapewniającą obiecaną pomoc państwa na tym rynku.

2. Stworzenia przez ARM strategicznych rezerw węgla m.in. w oparciu o przejęty od Węglokoksu węgiel.

3. Realne rozpoczęcie procesów inwestycyjnych zwiększających produkcję rodzimego węgla (Bolesław Śmiały, Piast-Ziemowit, Sośnica, Ruda – chodzi o kopalnie Polskiej Grupy Górniczej).

4. Inwestycje w zwiększenie produkcji na rynku odbiorców indywidualnych, m.in. w paczkowalnie w kopalniach Staszic-Wujek, Mysłowice-Wesoła.

5. Przywrócenie możliwości zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych bezpośrednio na kopalni.

6. Odblokowanie inwestycji w odkrywkę Złoczew dla elektrowni Bełchatów.

7. Podjęcie decyzji o rewitalizacji bloków energetycznych, tzw. dwusetek, bez których polski system energetyczny nie wytworzy odpowiedniej ilości energii.

8. Zracjonalizowanie importu węgla, ograniczenie go niezbędnej ilości na rynek odbiorców indywidualnych. Zaprzestanie zakupów na skalę, która powoduje perturbacje dla polskich kopalń.

„Te i inne kwestie powinny być omówione podczas rozmów ze stroną społeczną, na które czekamy od bardzo dawna. Skoro nie ma rozmów, będą protesty. Kolejny z nich 23 czerwca przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – zapowiadają związkowcy.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sanchop 06.06.2023 20:19

    Spoko dostaną 100.000 złotych odprawy, kupią sobie samochody i wyjadą za granicę.
    PiS niech wystawi te kopalnie za 100 złotych plus łapówka 10 mln każda, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów a przyklepie to konfederacja na spółkę z pis jak to było ze złożami miedzi, oddanym Kanadyjczykom. To by było na tyle, hej!

  2. Doctor Who 09.06.2023 21:34

    Miedź bardzo się przyda do samochodów elektrycznych. Duży zwrot inwestycji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.