Górnicy domagają się zmian w kierunku zwiększenia wydobycia

Opublikowano: 31.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1683

Górnicze związki zawodowe postulują rewizję dotychczasowych umów społecznych podpisanych z rządem Mateusza Morawieckiego. Wraz odcięciem od rosyjskich surowców zwiększył się bowiem popyt na krajowy węgiel, a tymczasem władze w związku z „Europejskim Zielonym Ładem” przygotowała harmonogram zamykania kopalń węgla.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej przewiduje odejście od paliw kopalnych. Z tego powodu przed rokiem rządzący podpisali umowę społeczną z przedstawicielami górników, przewidującą całkowite zamknięcie polskich kopalń do 2049 roku.

Teraz związki zawodowe domagają się jednak zmian w harmonogramie dotyczącym wygaszania polskiego górnictwa. Wszystko za sprawą zwiększonego zapotrzebowania na węgiel, co jest następstwem sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.

NSZZ „Solidarność” twierdzi, że realizacja wspomnianej umowy społecznej będzie oznaczała zmniejszanie się z każdym rokiem liczby wydobytego węgla. Tymczasem w ramach Polskiej Grupy Górniczej wciąż funkcjonują kopalnie mające potencjał do zwiększenia produkcji.

Wiązałoby się to jednak z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Obecnie w kopalniach brakuje bowiem osób odpowiedzialnych zwłaszcza za zdolności wydobywcze zakładu.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek opowiedział się jednocześnie za kontynuowaniem procesu notyfikacji umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Dzięki temu UE miałaby bowiem przekazać dopłaty związane z redukcją liczby kopalń.

Na podstawie: Bankier.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.