Gorączka Zachodniego Nilu dotarła do Czech

Opublikowano: 13.10.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2322

Gorączka Zachodniego Nilu dotarła do Republiki Czeskiej. Odnotowano w niej pierwszy przypadek śmiertelny tej strasznej choroby: dotknęła 72-letniej kobiety, która w rezultacie zmarła w szpitalu – podają Novinky.cz.

Okazało się, że gorączkę Zachodniego Nilu przenoszą niczym niewyróżniające się komary. Opowiedział o nich czeski epidemiolog.

Oldřich Šebesta mówi, że wirusa wywołującego chorobę przenosi komar z rodzaju Culex i gatunku brzęczący. Pierwszego można spotkać w rejonie jezior w Południowych Czechach, a drugiego w całej republice.

„W przypadku gorączki Zachodniego Nilu główny problem polega nie na rozprzestrzenianiu się komarów, lecz na rozprzestrzenianiu czynnika wywołującego chorobę, a dokładniej wirusa. Obecnie choroba spotykana jest w wielu krajach położonych na południe od Czech. W pełni logiczne, że pojawi się też u nas” — powiedział epidemiolog.

Gorączkę valticką (valtická horečka), którą można zarazić się w Czechach, także przenoszą komary, ale Šebesta przekonuje, że choroby nie przechodzi się tak ciężko.

Bardziej niebezpieczne infekcje (takie jak Czikungunia lub gorączka denga) są przenoszone przez tak zwane azjatyckie komary tygrysie (Aedes albopictus). Pod koniec lat 70. komary dotarły do Albanii. Na początku lat 90. zostały zarejestrowane we Włoszech i w 2017 roku w Republice Czeskiej. Ten gatunek jest coraz częściej spotykany w Czechach, ale nie udowodniono jeszcze faktu ich zadomowienia się w republice. Zdaniem rozmówcy infekcję sprowadziły komary z krajów Południowej Europy.

Warto też wspomnieć komary z rodzaju Anopheles, przenoszące malarię. Te komary są szeroko rozprzestrzenione prawie na wszystkich kontynentach. Dobrą wiadomością jest to, że ostatni przypadek epidemii malarii był zarejestrowany po II wojnie światowej. Epidemiolog przekonuje, że obecnie nie ma ryzyka epidemii tej choroby w Czechach, bo czynniki ją wywołujące nie są spotykane w Europie.

Jedynym z wyżej wymienionych komarów, którego potrafi odróżnić nie tylko ekspert, jest komar tygrysi. Posiada on ciemne ubarwienie z jasnobiałymi plamami. Cechą, która go odróżnia, jest śnieżnobiały pas na piersi. Niestety inne komary nie mają żadnych cech charakterystycznych. Šebesta precyzuje też, że nie sposób rozpoznać rodzaju komara po miejscu ugryzienia.

Zdjęcie: Andreas
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.