Gorączka giełdowa

Opublikowano: 20.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1020

Pierwsze półrocze 2021 r. okazało się bardzo dobre dla inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku główny indeks warszawskiego parkietu – WIG – wzrósł o 15,85 proc. oraz osiągnął najwyższą wartość w historii na poziomie 68 148,54 pkt. Z kolei indeks najważniejszych spółek WIG20 wypracował stopę zwrotu wynoszącą 11,82 proc.

„Każdy zadaje sobie teraz pytanie jakie będzie drugie półrocze na GPW? W mojej ocenie, wszystkie te czynniki, które wspierały wzrosty w minionych miesiącach, będą nadal działać na korzyść krajowego rynku akcyjnego. Wśród głównych czynników wpływających na dalszy wzrost będzie fakt, że polska gospodarka w szybkim tempie wydostaje się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Co więcej, ultra niskie stopy procentowe, które mamy teraz w zasadzie na całym świecie oraz ultra-gołębie podejście bankierów centralnych nadal będzie zapewniało niski koszt pieniądza oraz stały dopływ kolejnych funduszy, które są obecne na wszystkich giełdach i rynkach na świecie. Ponadto, dobre dane płynące z polskiej i światowej gospodarki, czyli spadająca stopa bezrobocia i rosnące oczekiwania i nastroje konsumentów sprawiają, że możemy oczekiwać, że wyniki firm nadal będą się poprawiać. Należy jednak pamiętać, że kolejne zachorowania na koronawirusa mogą być pretekstem do przestoju w tym rajdzie jaki nasze i ościenne indeksy rozpoczęły na początku tego roku” – powiedział Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW.

W istocie, nieopłacalność odkładania pieniędzy w bankach skłania wielu ludzi do tak ryzykownych zachowań, jak gra na giełdzie. Od stycznia do czerwca br. wartość spółek z sektorów motoryzacyjnego i odzieżowego wzrosła o niemal połowę. Wysokie wzrosty zanotowały też sektor bankowy, farmaceutyczny a także chemiczny i energetyczny. Jedyną gałęzią, która po wcześniejszych dużych wzrostach odnotowała korektę była branża producentów i wydawców gier – indeks WIG GAMES spadł o 17,83 proc., za sprawą znanych kłopotów jednej z polskich firm. W pierwszym półroczu swoją wartość zwiększyły zatem niemal wszystkie indeksy sektorowe: WIG-motoryzacja + 47,0 proc., WIG-odzież + 46,2 proc., WIG-banki + 37,4 proc., WIG-leki + 35,2 proc., WIG-chemia + 32,9 proc., WIG-energia + 32,0 proc., WIG-media + 28,6 proc., WIG-paliwa + 28,3 proc., WIG-nieruchomości + 26,3 proc., WIG-spożywczy + 19,7 proc., WIG-informatyka + 16,7 proc., WIG-budownictwo + 15,0 proc., WIG-górnictwo + 5,59 proc., WIG-telekomunikacja + 1,06 proc.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 1,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.