Google we Francji będzie musiał zapłacić

Opublikowano: 25.01.2021 | Kategorie: Media, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1960

Koncern Google zakończył negocjacje z francuskim związkiem wydawców. Na mocy zawartego porozumienia zobowiązał się do płacenia wszystkim mediom za publikowane treści online. W ubiegłym miesiącu Francja nałożyła z kolei karę na Google, będącą następstwem instalowania przez koncern plików cookie bez zgody użytkowników.

Zawarta przez obie strony umowa jest pierwszym tego typu porozumieniem w Europie. Zakłada ona, że amerykański gigant technologiczny będzie płacił za wyświetlanie w swojej wyszukiwarce internetowej zawartości informacji przygotowanych przez francuskie media. Google i izba francuskich wydawców nie podały jednak żadnych ustalonych przez siebie kwot.

Wiadomo jedynie, że przy wycenie będzie brana pod uwagę dzienna ilość publikacji, ruch internetowy w ujęciu miesięcznym oraz bliżej nieokreślony wkład w informacje polityczne i ogólne. Dodatkowo Google będzie negocjował indywidualne umowy licencyjne z portalami i gazetami, stąd obecne porozumienie nakreśla jedynie pewne ramy, w których będą toczyły się kolejne rozmowy.

Pierre Louette, szef izby francuskich wydawców, nazwał umowę „skutecznym uznaniem praw pokrewnych dla prasy i rozpoczęciem ich wynagradzania przez platformy cyfrowe”. Dyrektor Google France, Sebastien Missoffe, uważa z kolei umowę za dowód na zaangażowanie obu stron, otwierające przed nimi nowe perspektywy.

Sprawa była niezwykle ważna dla mediów drukowanych, które w ostatnich miesiącach ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Już wcześniej domagały się one jednak części zysków generowanych przez Google. Amerykański koncern zarabiał bowiem na reklamach wyświetlanych obok wyników wyszukiwania wiadomości.

W październiku ubiegłego roku francuski sąd apelacyjny orzekł, że Google musi kontynuować rozmowy z wydawcami. Sędziowie powołali się w tym zakresie na nową europejską ustawę o prawach pokrewnych. Poza tym w grudniu Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki i Wolności nałożyła na Google karę w wysokości 100 mln euro za instalowanie przez koncern plików cookie bez zgody internautów.

Na podstawie: France24.com, Press.pl, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.