Google będzie faworyzować strony korporacyjne

Opublikowano: 05.01.2012 | Kategorie: Media, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1950

Największa wyszukiwarka internetowa Google, starając się kontrolować przepływ sieciowych informacji, zamierza zaktualizować swój algorytm aby zmniejszyć podatność na spam. Google planuje w tym celu osłabić zdolności wyszukiwania stron zbierających informacje, określane przez nie jako Content Farming. Miejsca z alternatywnymi informacjami w sieci, powinny mieć się na baczności – ostrzega portal PrisonPlanet.com.

„Czysty spam sieciowy z czasem zmalał, więc uwagę przeniesiono na Content Farms, które są witrynami zawierającymi treści płytkie lub niskiej jakości. W 2010 roku uruchomiliśmy dwie ważne algorytmiczne zmiany, skierowane na strony o niskiej jakości. Niemniej jednak, słyszymy głośno i wyraźnie opinie w sieci domagające się jeszcze silniejszych działań skierowanych przeciwko Content Farms i stronom, które składają się przede wszystkim z treści niechcianej lub niskiej jakości” – mówi Matt Cutts, szef zespołu antyspamowego w Google.

Jak czytamy na PrisonPlanet.com, prawdziwym celem wydaje się być osłabianie „agregatów informacji”, czyli stron internetowych, których jedyną różnicą dotyczącą zawartości, jest fakt, że są kopią innych stron, a więc miejscem o niskim poziomie oryginalnej treści. To jasno opisuje wiele miejsc, które przedstawiają wiadomości pomijane w mediach głównego nurtu.

Sęk w tym, że sporo blogów oraz mniejszych portali internetowych, oprócz wiadomości pozyskiwanych metodą „kopiuj-wklej” zawiera również wiele autorskich tekstów, sąsiadujących z tymi skopiowanymi z innych, podobnych tematycznie źródeł. Rozszerzanie miejsca na łamach o teksty pochodzące w całości lub w części z innych witryn, pełni więc rolę rozpowszechniania alternatywnych informacji, czy wspieraniu się nawzajem w dążeniu do propagowania pomijanych wzorców. Algorytm Google tego jednak nie uwzględnia, z miejsca oznaczając wszystkie tego typu witryny jako Content Farming, tym samym utrudniając znalezienie ich poprzez swoją wyszukiwarkę.

Sednem nowego algorytmu Google, zdaje się być forma karania niezależnych stron za wymianę informacji, wspierając przy okazji portale należące do dużych koncernów zatrudniających rzesze pracowników (redaktorów). Google już wcześniej, do spółki z rządem USA, podjęło się działań mających na celu faworyzację mediowych korporacji – w tym celu utworzono m.in. „czarną listę domen” oraz przygotowano specjalną grupę prawników, pozywających do sądu za naruszanie praw autorskich w treściach linków. Eric Blair, redaktor portalu Prison Planet, nie ma wątpliwości, iż tego typu działania nie prowadzą do niczego innego, jak tylko do sprawnego i nie budzącego podejrzeń wyniszczania neutralności informacji w sieci.

Na podstawie: PrisonPlanet.com
Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. siwydym 05.01.2012 10:36

    Witam,

    google stał sie dla mnie ostatnią opcją.

    Ewentualne alternatywy do google to np.:

    http://www.startpage.com
    http://www.ecosia.org

    Pozdrawiam

  2. buzdygan 05.01.2012 11:27

    Ale ta “starpage.com” jest “enhanced by Google” :/

    Ja od ok. roku staram się korzystać z https://duckduckgo.com/
    Nie jest ona idealna, gdyż czasami trudno znaleźć najnowsze informacje, ale z czasem na pewno się to poprawi.

  3. siwydym 05.01.2012 12:12

    @buzdygan startpage.com twierdzi, ze “sa dyskretna wyszukiwarka” i nie zbieraja adresow IP.
    Moze ktos wie cos bardziej konkretnego na ten temat?

  4. Dominik_V 05.01.2012 14:11
  5. maleczka 05.01.2012 18:51

    ooo i sie dowiedzialam ze wujek guuugel nie jest jedyny…! ja piernicze dzieki

  6. ja6669 05.01.2012 19:51

    jest jeszcze: dogpile.com pozdro.

  7. buzdygan 06.01.2012 07:15

    Wygląda na to, że starpage.com jest ok, gdyż DuckDuckGo na swojej stronie opisującej prywatność mówi, iż ixquick.com (a starpage.com jest “zasilana” przez ixquick) oraz scroogle.org są godne polecenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.