Google Glass budzi wątpliwości natury prawnej

Opublikowano: 26.05.2013 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 311

Nowy gadżet przygotowywany przez korporację Google, o nazwie Google Glass, to tak zwane “okulary rozszerzonej rzeczywistości”, technologia wydawałoby się rewolucyjna i z potencjałem wyparcia tradycyjnych smartfonów wywołała zaniepokojenie polityków amerykańskich. Niepokoją ich kwestie zachowania prywatności a także bezpieczeństwa korzystania z produktu.

Kilka dni temu ośmiu kongresmanów amerykańskich wysłało list do dyrektora Google, Larrego Page’a, w którym zadano szereg pytań o aspekty natury prawnej w kontekście wprowadzenia „augmented reality”. W szczególności ustawodawca martwi się, czy innowacyjna technologia nie spowoduje wycieku danych osobowych. Poza tym kontrowersje budzi fakt, że korzystanie z tej technologii w trakcie jazdy samochodem lub nawet w ruchu pieszym, może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji, gdyż rozprasza uwagę użytkownika. Google powinno dać odpowiedź na wątpliwości polityków do 14 czerwca. Nowy produkt ma być dostępny na rynku najwcześniej w 2014 roku.

Google Glass ma być oczywiście podłączony do Internetu, tak, aby mieć możliwość odbierania i wysyłania zdjęć oraz filmów wideo. Poza tym urządzenie ma też umożliwiać korzystanie z poczty elektronicznej lub z sieci społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

Jednak technologia ta umożliwia też robienie zdjęć osobom, które mogą sobie tego nie życzyć. Poza tym otwiera to nowe możliwości dla inwigilacji przez służby specjalne, które po upowszechnieniu gadżetu nie tylko będą mogły każdego zlokalizować w oparciu o dane GPS lub ze stacji bazowych BTS, jak to się robi obecnie, lecz technologia ta umożliwi podgląd bezpośrednio z okularów. W przypadku zwykłych smartfonów taki podgląd da zwykle obraz kieszeni, ale z Google Glass będzie już zupełnie inaczej.

Rozszerzona rzeczywistość może być bardzo pomocna, dlatego z pewnością wiele osób chętnie skorzysta z wynalazku Google, ale trzeba pamiętać, że każda nowa technologia może być przydatna, ale i niebezpieczna. W tym wypadku zagrożona jest i tak już szczątkowa prywatność.

Na podstawie: www.nytimes.com
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
manriusz
Użytkownik
manriusz

Amerykańscy politycy zaniepokojeni możliwością naruszenia prywatności użytkownika.Takiej hipokryzji to dawno nie widziałem.Największy szpieg na świecie obawia się.Może Google chce im ograniczyć dostęp do danych z Glass?

agama
Użytkownik

prawo zezwala na fotografowanie w tłumie, ale przecież nie każdy życzy sobie nagrywać go prywatnie – i to nawet nie wiadomo kiedy takie nagrywanie ma miejsce. A co z włamywaczami i oszustami, którzy będą wykorzystywać okulary do przeszpiegów? Co z ludźmi, którzy będą wykorzystywać okulary do szykan i ośmieszania?

FralTral
Użytkownik
FralTral

Mariusz Też tak uważam.

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Taki gadżet będzie dawał ogromne możliwości programowania podprogowego.

agama
Użytkownik

O HAARPIE nie wspominając. Założę się, że te dane z kamerek, nawet wyłączonych, będą całodobowo ściągane przez ten cały ECHELON na dyski największych światowych inwigilatorów, czyli USA i UE.

Stasiu26
Użytkownik
Stasiu26

Jak to dlaczego blokują ? Chcą bezpośredniego dostępu do danych, a jeszcze najlepiej jakiś im tylko udostępnionych luk w systemie czy backdoorów. Prawdopodobnie na tym ma polegać “odpowiedź na wątpliwości polityków”.

Murphy
Użytkownik
Murphy

Jeśli chodzi o nagrywanie kogoś na ulicy to już od dawna można kupić takie kamerki (np. w kształcie nie podpadającego długopisu) i robić filmy niepostrzeżenie. Więc nie wiem o co biega. Najprawdopodobniej politycy obawiają się, że jak te okulary się upowszechnią, to każdy będzie mógł ich nagrać i ewentualnie ujawnić z kim i kiedy dany polityk się spotyka.

Jeśli chodzi o służby, to one zawsze mają jakiś sposób na dotarcie do tego co chcą.

Joshua
Użytkownik
Joshua

Świetna rzecz. Nie zamierzam bać sie Babilonu korzystajac z jego zabawek. ;) Czego wy sie boicie? Nie popełniajac przestepstw nie ma się czego obawiać. A szpiedzy? Masoni? Myslicie , że interesuja ich jakies szczegółowe działania poszczególnych szaraczków? A jesli nawet, bo to przecież calkiem możliwe, to przecież wystarczy się ciagle rozwijać, edukować i umiejętnie bronic przed atakami z zewnatrz. Np praca w TOR przeciez również bedzie dostepna w googularach… Dla chcacego nic trudnego.
Jezeli będziemy tak bać się nowości bo sa wykorzystywane przez służby, a są niewątpliwie, to nigdy nie dotrzemy do gwiazd. I z drugiej strony- jesli znasz zagrożenia łatwiej je unikać.

aZyga
Użytkownik
aZyga

,,Nie popełniajac przestepstw nie ma się czego obawiać.” – @Joshua Ty serio tak myślisz ?
A po co mamy docierać do gwiazd ? Jeszcze ziemi dobrze nie zbadaliśmy.