GMO w odwrocie

Opublikowano: 17.03.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1028

Dziewiętnaście krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, nie chce mieć na swoim terenie upraw genetycznie modyfikowanych.

Niedawno wprowadzone w Unii przepisy zezwalają krajom członkowskim na odmowę wprowadzenia na ich terytoriach upraw GMO. Korzystając z tej legislacji aż dziewiętnaście państw – łącznie z Polską – zdecydowało się wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zakaz uprawy. Komisja zaakceptowała tę decyzję.

Jedyną dozwoloną na terenie Unii uprawą jest kukurydza MON 810, jak podaje działająca przy Ministerstwie Rolnictwa Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa. Część państw członkowskich jest jednak niechętnych udostępnianiu swoich gruntów pod tę uprawę, skorzystało więc z klauzuli „opt-out”, która zezwala członkowi Unii na niedostosowanie się na własną prośbę do pewnych unijnych wymogów.

Na mocy tej klauzuli uprawa kukurydzy GMO jest zakazana w następujących państwach: Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy (poza celami badawczymi), Grecja, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Słowenia, Wielka Brytania (poza Irlandią Płn., Szkocją i Walią).

Polska zakazała uprawy roślin modyfikowanych genetycznie już w 2013 r. Według informacji portalu wyborcza.biz, wprowadzenie zakazu uzasadniano wówczas zagrożeniem zanieczyszczenia miodów produkowanych w Polsce pyłkiem kukurydzy GMO, co mogłoby spowodować poważne trudności dla hodowców pszczół i ograniczyć spożycie miodu.

Z danych międzynarodowej organizacji ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-Biotech Applications) wynika, że rośliny GMO uprawia ok. 18 mln rolników z 28 krajów z całego świata. Ponad 90 proc. uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane gospodaruje na małych działkach w krajach rozwijających się.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.