Gminy będą mogły przyznawać własne zasiłki rodzinne

Opublikowano: 13.06.2015 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 567

Posłowie przyjęli korzystną poprawkę do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych zaproponowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas obrad podkomisji przyjęto zmiany zaproponowane przez ministra pracy. Dla samorządowców oznacza to, że gmina od teraz będzie mogła przyznać rodzicom świadczenia inne niż przewidziane do tej pory w ustawie czyli zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny. Przewidziano dodatkowe dofinansowanie z budżetu gminy.

Nie każdy samorząd stać na wypłacanie dodatkowych świadczeń, np. becikowego na każde urodzone w danej gminie dziecko, jednak bogatsze regiony przyznają, że do tej pory radom gmin, które chętnie wypłacałyby takie świadczenia swoim mieszkańcom, brakowało podstawy prawnej. Mniej zamożne samorządy przewidują np. becikowe dla uboższych rodzin o określonym limicie dochodów.

Grzegorz Kubala, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, nie spodziewa się nagłego boomu nowych świadczeń, jednak podkreśla, że to krok w dobrym kierunku: – Z pewnością dadzą gminom czy powiatom większą swobodę i samodzielność w działaniu. Jednak nie ma się co oszukiwać, spośród prawie 2,5 tys. gmin na ten krok zdecyduje się kilka procent.

Nowelizacja wprowadza także nowy rodzaj zasiłku rodzicielskiego: będą mogły z niego skorzystać rodziny, którym z różnych powodów nie przysługuje urlop rodzicielski (zatrudnieni na umowie o dzieło, studiujący, bezrobotni). Dostaną 1 tys. zł miesięcznie przez rok. Ustawa daje też zielone światło na podniesienie przez gminy wysokości już istniejących świadczeń: np. dodatek na niepełnosprawne dziecko do lat 5 w uboższych gminach w Polsce oscyluje wokół 60-80 zł, zaś dodatek na dojazd dziecka do szkoły to 50 zł.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. goldencja 14.06.2015 01:43

  Jak łatwo rozdawać cudze pieniądze…

 2. XXIRapax 14.06.2015 13:02

  @goldencja
  Lepiej, żeby to robiły gminy niż minister jakiś i jego milion urzędasów.
  A tak przy okazji… Też pewnie jesteś członkiem jakiejś gminy. Możesz więc mieć wpływ na to co się dzieje z publicznymi pieniędzmi.
  Myśl globalnie, działaj lokalnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.