Gmina Serniki przegrała z LGBT

Opublikowano: 07.08.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1026

Sąd Administracyjny w Lublinie uznał, że uchwała Rady Gminy Serniki ws. „strefy wolnej od ideologii LGBT” jest dyskryminująca i unieważnił ją. Wójt gminy zapowiedział już kasację do NSA.

Tablice drogowe z fałszywą informacją o „Strefach wolnych od LGBT” wieszał nielegalnie aktywista lewicowy Bartosz Staszewski. „Strefami wolnymi od ideologii LGBT” uchwalono tereny szkół a nie całe gminy.

Uchwała o nazwie „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” została unieważniona przez sąd, czym przychylono się do złożonej w tej sprawie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Uznano, że uchwała nie ma podstaw prawnych i jest dyskryminująca. „Niektórzy sędziowie chyba zapominają, że wydają wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a nie w imieniu aktywistów ideologii LGBT” – skomentował sprawę poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Sąd stwierdził, że uchwała wykracza poza zakres zadań gminy oraz ingeruje w podstawowe prawa i wolności człowieka. „Uchwała ma charakter dyskryminujący i to z dwóch przyczyn: po pierwsze poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej grupy osób określanej jako LGBT oraz po drugie przez naruszenie godności prawa do życia prywatnego i wolności wypowiedzi ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową” – orzekł sąd.

Jak dodano, w uchwale sformułowano, jak w gminie należy traktować osoby przynależące do społeczności LGBT, używając określenia „ideologia LGBT”, przez co „wykreowano pozaustawowe zadanie publiczne w postaci obrony przed ideologią LGBT”. Sąd uważa, że taki twór nie istnieje. „Jeśli chodzi o kwestie nawoływania do uczynienia wspólnoty samorządowej wolnej od ideologii LGBT i deklarowanie podjęcia działań ku realizacji tego celu, to bezspornie i w sposób oczywisty dla sądu tego rodzaju wypowiedzi są niebezpieczne. One stanowią dyskryminację określonej kategorii ludzi, obywateli tego kraju, których określa się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne czy transpłciowe, skrótem ujmując – LGBT. Narusza to prawa tych osób do ochrony życia prywatnego, wolności słowa” – dodaje sędzia.

Co więcej, według sądu, uchwała ogranicza prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi poglądami. „Ta uchwała, która została podjęta, posiada charakter władczy oraz ingeruje w prawa i wolności człowieka i obywatela” – stwierdzono.

Włodarz gminy Serniki Paweł Woźniak zapowiedział, że złoży skargę kasacyjną do NSA. Nie zgadza się z wyrokiem sądu i uważa, że „to nadinterpretacja zapisów naszej uchwały”.

Rada Gminy Serniki przyjęła 21 czerwca 2019 roku uchwałę w formie deklaracji „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”. Zakładano w niej „powstrzymywanie ideologii LGBT” przez samorząd i deklarowano, że nie da on sobie narzucić „wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie za sobą ideologia LGBT”. Wyrażono też brak zgody na „instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach”. „Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (…) Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej słusznie zwanej niekiedy homopropagandą w wybranych zawodach” – można przeczytać w deklaracji.

Uchwałą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Wcześniej informowano, że struktury UE odrzuciły sześć polskich wniosków o dofinansowanie z powodu właśnie „stref wolnych od LGBT”. „Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące ‘stref wolnych od LGBTI’ lub ‘praw rodzin’, zostało odrzuconych” – napisała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli na „Twitterze”.

Stanowisko to poparła m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen. Polski rząd nie zgadza się z takim postawieniem sprawy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 07.08.2020 11:05

    od dzieci i szkół mogliby się odwalić z tą swoją nachalną indoktrynacją

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.