Głosowanie – jaki player video wolisz?

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Komunikaty, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2617

Dzisiaj wprowadziłem poprawki techniczne do playera Invidious, które opisałem w komentarzu nr 11. Proszę o przetestowanie playera i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Proszę o udział w sondzie, której celem jest konsultacja przyszłości wklejek wideo na naszym portalu. Wasz głos jest ważny, ponieważ strona tworzona jest dla Was, a nie dla mnie. Ostateczna decyzja zależy nie tylko od głosów, ale również od opinii – zachęcam do ich wyrażania w komentarzach.

Wcześniej używaliśmy wtyczki do wklejek YouTube, która zasłaniała bannery reklamowe. Teraz używamy wtyczki, która zamienia automatycznie wklejki YouTube na Invidious. Do niedawna wgrywały się w niej filmy w rozdzielczości HD – z powodu którego niektórym użytkownikom zacinały się lub bardzo długo wczytywały. Obecnie udało się ustawić jakość 360p, czyli średnią (najniższych 240p i 144p nie udało się).

Cechy wklejek YouTube

Zalety:
– automatyczne dopasowanie rozdzielczości wideo do szybkości internetu
– możliwość ręcznej zmiany rozdzielczości wideo
– linki bezpośrednie do filmu i kanału na YouTube
– możliwość włączenia napisów lub transkrypcji
– bezpośrednie wczytanie wideo z YouTube
– player działa we wszystkich przeglądarkach

Wady:
– reklamy (można blokować je wtyczką do blokowania reklam)
– mnóstwo bannerów propozycji filmowych (zasłania je nasza wtyczka)
– bannery promocyjne dodane przez użytkownika na osi czasu filmu
– brak możliwości pobrania filmu (trzeba używać wtyczek do przeglądarki lub stron z taką usługą)
– nie da się zapisać stopklatki

Podsumowanie:
Player jest strasznie zaśmiecony bannerami, linkami i reklamami, i nie pozwala na zapisywanie filmów i klatek wideo, ale ładuje się kilka sekund szybciej od playera Invidious.

Cechy wklejek Invidious

Zalety:
– domyślna średnia rozdzielczość 360p
– możliwość ręcznej zmiany rozdzielczości wideo
– brak reklam
– brak bannerów propozycji filmowych
– brak bannerów promocyjnych dodanych przez użytkownika na osi czasu filmu
możliwość łatwego zapisania filmu prawym klawiszem myszki możliwość zapisania wideo po otwarciu strony Invidious z linka w playerze
– możliwość łatwego zapisania stopklatki prawym klawiszem myszki

Wady:
– brak napisów i transkrypcji (w playerach widać te opcje, ale nie działają – być może da się ten problem rozwiązać)
– brak opcji najniższych rozdzielczości 144p i 240p
– linki do YouTube można znaleźć klikając w link do Invidious
– kilka sekund czekania na wgranie playera
– player nie działa w Operze dla Linuxów, w której brakuje kodeka H.264 (działa w wersji flatpak)

Podsumowanie:
Player jest wyczyszczony z reklam, bannerów, mnóstwa linków, i pozwala na zapisanie filmów i klatek wideo, ale ładuje się kilka sekund dłużej od playera YouTube.

Zanim zagłosujesz

Zanim zagłosujesz, wypróbuj player Invidious i przypomnij sobie, jak działały playery z YouTube na naszym portalu z zasłaniaczem bannerów, aby podjąć jak najlepszą decyzję. Mile widziane opinie w komentarzach, dlaczego głosowaliście za którąś z opcji. Ważna jest nie tylko liczba głosów, ale również merytoryczne uwagi (zwłaszcza przeciwników Invidious).

Z góry dziękuję za oddanie głosu. Sonda potrwa tydzień, do 12 listopada.

Proszę głosować uczciwie! Osoby, które będą oddawać więcej głosów niż jeden będą dyskwalifikowane. Celem sondażu jest konsultacja w celu podjęcia najlepszej decyzji, a nie konkurs, kto szybciej klika.

[ays_poll id=1]

[ayspoll_results id=”1″]


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

17 komentarzy

 1. Admin WM 06.11.2022 15:37

  Dostałem takiego maila ws. playerów.

  „Witam, każde z tych rozwiązań jest złe. nic nie wnosi a tylko przeszkadza. Lepiej po prostu załóżcie PeerTube, albo wręcz załóżcie konto na jakimś darmowym serwerze. To będzie prawdziwa wolność a jednocześnie nie zjada transferu”

  Wyjaśnię – filmy publikowane na „YouTube” nie są tworzone przez portal „Wolne Media”. Nie mogę nimi swobodnie dysponować i wgrywać od nowa gdzie zechcę, ponieważ portal WM nie ma do nich praw autorskich. Myślałem, że to dla wszystkich jest oczywiste.

  Jeśli chodzi o PeerTube – odradzam tę platformę, tam nie ma wolności – choć się nią chwalą. Filmy mogą zostać skasowane arbitralnie przez anonimową osobę. Testowałem – założyłem konto, dodałem film dokumentalny, który mogę rozpowszechniać, i nie minęły 24 godziny, a skasowali go razem z kontem. Nie wiem czy z powodów ideologicznych, czy uznali go za piractwo, ale nie dostałem żadnego wyjaśnienia. Lepsze od PeerTube jest Archive.org, BitChute.com, Vidlii.com i Odysee.com.

  Jest jeszcze jedno rozwiązanie, jakie wymyśliłem – zrezygnować z wklejek wideo w artykułach i newsach, a dawać je tylko w kategorii „audycje” i „wideo”. Zamiast ilustrować artykuły filmami, można dawać tylko obrazki. Ale obawiam się, czy taki pomysł spodobałby się użytkownikom naszego portalu.

 2. Szwęda 06.11.2022 17:59

  Ważne żeby była regulacja głośności, bo coraz częściej obserwuję “nowinki” wśród plejerów bez regulacji głośności no i najlepiej żeby był pamiętany ostatnio wybrany poziom głośności.

 3. Admin WM 06.11.2022 20:23

  @Szwęda

  Przecież jest regulacja głośności! Klikasz na ikonkę głośnika i rozwija się pasek głośności. Nie wiem natomiast, czy przeglądarka zapisze sobie głośność w plikach cache.

  Ktoś się nieładnie bawi ankietą. Już trzeci raz ta sama osoba próbowała sfałszować wyniki ankiety na korzyść Invidious. Naklikała znowu ok. 40 głosów. Na szczęście mam jej parametr techniczny, po którym szybko ją identyfikuję mimo, że zmieniała sobie IP. Jaki to parametr nie zdradzę, ale ślad jest widoczny. Dlatego jeśli zauważycie, że liczba głosów się zmniejsza, nie jest to manipulowanie wynikami, lecz walka z oszustwem. Jeśli podejmie kolejną próbę, będę musiał albo zakończyć ankietę przed czasem, albo zainstalować nową ankietę odporniejszą na oszustwa.

  Ogólnie widać, że mimo przybywania nowych głosów, proporcje procentowe nie zmieniają się. Około 55% za Invidious, około 20% na YouTube i około 25% jest to obojętne.

  Sondaż nie ma charakteru decydującego, ale konsultacyjny. Chcę znać po prostu Wasze zdania, Drodzy Czytelnicy. Po zakończeniu będę jeszcze robił eksperyment by sprawdzić, jak playery YouTube i Invidious wpływają na odwiedzalność strony. W tym celu przez jeden tydzień będę dodawał wpisy bez playerów (jedynie w kategoriach audio i wideo będą), przez drugi tydzień będą wyłącznie playery YouTube, a w trzecim tylko Invidious. Potem przeanalizuję wszystkie statystyki, komentarze i maile z uwagami czytelników, i wyniki sondażu, by podjąć ostateczną decyzję. Najważniejsze są odczucia czytelników i odwiedzalność portalu, a ja będę starał się być obiektywny. Chcę, by czytelnicy się tu dobrze czuli a zarazem by nie byli atakowani reklamami z playerów. Do rozwiązania jest natomiast problem z wczytywaniem napisów w playerach. Muszę się dowiedzieć od twórców Invidious, dlaczego się nie wyświetlają i co zrobić, by się pojawiły. Być może uda się też usunąć widoczny na playerach tytuł. Na razie mamy ciągle fazę testową wtyczki wideo, którą trzeba udoskonalić.

 4. Murphy 06.11.2022 20:35

  Fajnie by było jak by pod materiałem wideo był też link do filmu z innej platformy (sam link mi by wystarczył, bo i tak oglądam w zewnętrznym programie a tekst czytam w przeglądarce tekstowej).

 5. Admin WM 06.11.2022 20:43

  @Murphy

  Nie wiem czy zauważyłeś, ale w przypadku Invidious, dodaję linki do YouTube. Na razie nie wszędzie, ale jeśli opcja Invidious stanie się ostatecznie standardem, linki do YT będą również standardem (w stopce autorskiej, przykład tutaj: https://wolnemedia.net/szykuja-aplikacje-niczym-znak-bestii/ ). Czy taki link ci wystarczy?

 6. Admin WM 06.11.2022 21:26

  Udało mi się zmienić kod playera Invidious tak, by pojawiały się wszystkie opcje rozdzielczości wideo, także 144p i 240p. Początkowo pokazało mi się 480p, a potem przeskoczyło na 1080p – być może player dostosowuje rozdzielczość obrazu do prędkości internetu użytkownika, co byłoby dobrą wiadomością. Na razie przywróciłem domyślnie 360p, bo wymaga to jeszcze testów i potwierdzenia.

 7. radical3dom 07.11.2022 10:55

  Oo dopiero zobaczyłem wpis admina, zagłosowałem na youtube bo ogladam w rozdzielczosci 144p dlatego invideous mi srednio pasował, gdybym wiedział wcześniej zagłosowałbym na inv..

 8. Admin WM 07.11.2022 11:16

  @ radical3dom

  Twój głos mogę zmienić. Ale najpierw przetestuj czy ten film automatycznie wczyta ci niższą prędkość niż 1080p. Jeśli tak, będzie to oznaczało, że prędkość ustawia się automatycznie wg łącza użytkowinka. Sprawdź też proszę, czy player w rozdzielczości 144p działa Ci dobrze (nie zacina się, etc.).

  https://juniorfilm.pl/nowe-przygody-piotrusia-pana-sen-wendy/

  Pod ww. linkiem masz tę samą wtyczkę Invidious i można wybrać dowolną prędkość. Mi, niestety, ciągle automatycznie wskakuje 1080p i nie wiem czy to z powodu szybkiego internetu, który mam, czy po prostu skrypt wrzuca zawsze najwyższą rozdzielczość.

  O podobne testy proszę też innych użytkowników z powolnym internetem.

 9. miskolabor 07.11.2022 13:03

  Sprawdziłem wtyczkę na juniorfilm ^. Mam szybki net i ładuje mi 1080p od razu.

 10. Admin WM 07.11.2022 13:30

  Pytanie – czy posiadaczom powolnego internetu ładują się inne rozdzielczości, np. 360p albo 244p?

 11. Admin WM 09.11.2022 07:42

  Dzisiaj wprowadziłem modyfikacje jakościowe:
  – przycisk strzałki jest centralnie, a nie w lewym górnym rogu
  – pasek wczytywania filmu jest na całą szerokość filmu, tak jak na YouTube, co ułatwi ręczne przesuwanie czasu odtwarzania
  – są już wczytywane polskie napisy i transkrypcja
  – dodałem opcję zmiany na wyższe i niższe rozdzielczości wideo (domyślna jest 360p)

  Jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu, w Invidious są tylko trzy parametry:
  – dash (automatyczne dopasowanie prędkości wideo, pojawiają się do wyboru prędkości od 144p do 1080p)
  – 720p
  – medium (czyli 360p z opcją zmiany na 720p)

  Testowałem opcję dash z internetem z niską prędkością 512 kbs (pół mega) i wskakiwała mi zawsze rozdzielczość 1080p. Kiedy ręcznie zmniejszyłem na 144p, rozdzielczość oczywiście spadła.

  Podejrzewam, że jakość 1080p wskakuje zawsze dlatego, że wczytywana jest prędkość serwera pośredniego Invidious, a nie internetu użytkownika, choć przyznam, że gdy testowałem opcję dash na komputerze z szybkim internetem, to widziałem chwilami, jak błyskawicznie przeskakiwało mi w górę z 480p, na 720p i zatrzymywało się na 1080p, a raz – podczas problemów z internetem, jakby sygnał spadł, wczytało mi się 144p, ale wideo zacinało się.

  Specjaliści od Invidious doradzali mi zastosowanie parametru
  quality=dash&dash_quality=240p
  aby serwer Invisoius widział, że chcę niższą jakość. Ale na jednym filmie 240p mi się zacinało co chwilę, a na innym szło gładko, bez stawania.

  Aktualnie na naszym portalu jest ustawiona opcja:
  quality=dash&dash_quality=360p
  Prędkość 512 kbs wystarczała dla 360p., więcj jest to prędkość optymalna. Parametr wyświetla w playerze opcję zmiany rozdzielczości na wyższe i niższe.

  Napiszcie czy filmy wczytują Wam się domyślnie w 360p i czy w rozdzielczości 144p i 240p chodzą Wam gładko, czy gorzej niż 360p (czy się zacinają?).

  Tutaj można przetestować player wideo z automatycznie wczytywanymi polskimi napisami i angielską transkrypcją:
  https://wolnemedia.net/muzulmanka-narzeka-ze-w-finlandii-jest-zbyt-wielu-finow/

  Chciałbym jeszcze wyłączyć w playerze napisy tytułowe, ale nie wiem na razie jak i czy to możliwe.

 12. Admin WM 09.11.2022 10:47

  Właśnie internet mi szwankował (mój dostawca ma nierówną jakość sygnału) i widziałem, jak prędkość na playerze zmniejszała się automatycznie. Najpierw wskoczyło 360 a potem spadło na 240, 144, znów na 240, płynnie. Więc chyba o to chodziło. Pytanie, czy u innych użytkowników również?

 13. Murphy 09.11.2022 11:34

  @Admin WM: Tak, zauważyłem, że są linki do YT, ale nie byłem pewien czy też będą dalej jak się zmana playera zrobi.

  Tak czy inaczej, zrobiłem próbę i widzę, że identyfiktory materiałów wideo są takie same w linkach do obu playerów, więc zaktuallizowałem sobie sktypt, którym wyciągam z linków identyfikator filmu i tworzę link to YT (oglądam przez youtube-viewer i mpv na Linuxie, albo z Termux i NewPipe na Androidzie).

  Ale na pewno pomysł z umieszczaniem linków do materiałów na YT w stopce artykułu jest dobry. 🙂

 14. Admin WM 10.11.2022 07:44

  Zmieniłem adres www instalacji Invidious na szybciej wgrywający filmy. Każda instalacja różni się trochę od innych i testuję różne, by znaleźć najbardziej optymalną – szybko wgrywającą filmy i zachowującą maksymalną funkcjonalność.

  Na „Junior Filmie” używam najszybciej działającej i nie wyświetlającej tytułów, ale bez ustawienia prędkości domyślnej 360p i czasami playery same się uruchamiają (ale tam to nie problem, bo jest tylko 1 wideo na wpis).

  W następnym tygodniu, od poniedziałku do niedzieli, wyłączę Invidious na tydzień. W kolejnym tygodniu włączę ponownie, a w trzecim wpisy zwykłe (za wyjątkiem kategorii audio i wideo) będą tylko z obrazkami, bez wzbogacania o wideo. Powodem będzie test – chcę sprawdzić, jak playery lub ich brak wpływają na statystyki i wykresy wydajności serwera.

 15. Admin WM 13.11.2022 06:59

  Otrzymałem wiadomość od jednego z czytelników (za którą dziękuję!), że przestała działać opcja zapisywania filmów prawym klawiszem myszki. Sprawdziłem – faktycznie. Za blokadę odpowiada parametr domyślnej rozdzielczości 360p.

  Są więc wiadomości dobre i złe.

  Zła wiadomość – trzeba wybrać, co jest lepsze – domyślna jakość 360p dla wszystkich użytkowników czy opcja zapisywania mp4 prawym klawiszem myszki (skrypt robiłby co może, aby była jakość 1080p – ręcznie można ustawić niższą rozdzielczość, ale to wymagałoby ciągłego klikania w każdym uruchamianym playerze i byłoby niewygodne).

  Dobra wiadomość – są dwa inne sposoby na pobieranie filmów:
  1. Kliknij prawym klawiszem myszki na „Invidious” i otwórz link w nowej karcie. Otworzy się strona Invidious, z której można pobrać film (prawym klawiszem myszki lub korzystając z przycisku „Pobierz”).
  2. Można zainstalować w przeglądarce wtyczkę „Video DownloadHelper”, która pozwala zapisywać filmy wyświetlane na prawie wszystkich stronach internetowych (także z wklejek wideo na naszym portalu).

  Wydaje mi się, że więcej osób ogląda filmy niż je zapisuje. Dlatego lepiej chyba zachować rozdzielczość 360p. A kto będzie chciał zapisać film – wie już jak to inaczej zrobić.

 16. Admin WM 14.11.2022 03:59

  Chwilowo nie działają napisy i transkrypcja – ale to wina błędu w aktualizacji Invidious. Użytkownicy zwrócili już projektantom Invidious (cały czas nad nim pracują i doskonalą) uwagę na błąd i naprawią go w kolejnej aktualizacji.

 17. Admin WM 14.11.2022 05:39

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.