Glony ekologicznym paliwem przyszłości

Opublikowano: 24.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 463

Ujawniono nowy skład chemiczny biopaliw, pochodzących z jednokomórkowych glonów. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, że „płuca Ziemi” to lasy, morskie oraz słodkowodne glony wytwarzają znacznie więcej tlenu od roślin lądowych. Oprócz powietrza glony dostarczają także składników odżywczych wszystkim organizmom wodnym, przekształcając dwutlenek węgla i energię słoneczną w cukry oraz inne jadalne substancje.

Okazuje się, że modyfikowane genetycznie o najwyższej zawartości tłuszczu glony będą najbardziej efektywnym surowcem do produkcji biopaliw. Oprócz wysokiego tempa wzrostu, glony mają wiele innych zalet, nie potrzebują gruntu do uprawy, a ich jednostkowa postać upraszcza proces wytwarzania z nich paliwa.

Jak wyjaśniają rosyjscy naukowcy, paliwo z glonów nie jest wytwarzane w taki sam sposób w jaki pozyskuje się obecnie używane biopaliwo. Algi podgrzewa się do temperatury 300 st. C, aby odparować z nich całą wodę oraz poddaje bardzo wysokiemu ciśnieniu.

Nowe biopaliwo składa się z substancji, z których większość nie ma nic wspólnego z węglowodorami i innymi cząsteczkami zawartymi w ropie naftowej. Zdaniem chemików, substancje te są bardziej podobne do niektórych organicznych barwników występujących w przyrodzie. Dalsze badania mają pomóc zrozumieć, które rodzaje glonów najlepiej wykorzystywać i jak usprawnić proces produkcji tak, aby mogły na stałe zastąpić benzynę oraz inne paliwa kopalne.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Earth-chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.