Globalne ocieplenie przyspieszyło prądy morskie

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z Scripps Institution of Oceanography z USA, odkrył, że zmiany klimatu przyspieszają prądy oceaniczne, które jednocześnie się zwężają. To z kolei może wpływać na globalny transport składników odżywczych, a także mikroorganizmów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Naukowcy wykorzystali globalny model oceanu, aby zrozumieć, co dzieje się z prądami w miarę wzrostu temperatury powierzchni morza. Okazało się, że wraz z ociepleniem najwyższe warstwy oceanu stają się mniej gęste, co zwiększa kontrast gęstości między nimi a warstwami zimnej wody pod nimi. Ten wzrost stratyfikacji warstw z kolei ogranicza prądy oceaniczne przy powierzchni do cieńszej warstwy i przyczynia się do ich przyspieszenia. Model wykazał, że dzieje się tak w 77 procentach oceanów na świecie.

Już w zeszłym roku naukowcy z Scripps Institution zauważyli, że Antarktyczny Prąd okołobiegunowy przyspiesza, zgodnie z obecnym modelem oceanu. Według autorów nowego badania ocieplenie powierzchni i wynikający z niego wzrost stratyfikacji gęstości w górnych warstwach oceanu to trwałe skutki gazów cieplarnianych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl