Globalne ocieplenie przyspieszyło prądy morskie

Opublikowano: 23.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1497

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z Scripps Institution of Oceanography z USA, odkrył, że zmiany klimatu przyspieszają prądy oceaniczne, które jednocześnie się zwężają. To z kolei może wpływać na globalny transport składników odżywczych, a także mikroorganizmów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Naukowcy wykorzystali globalny model oceanu, aby zrozumieć, co dzieje się z prądami w miarę wzrostu temperatury powierzchni morza. Okazało się, że wraz z ociepleniem najwyższe warstwy oceanu stają się mniej gęste, co zwiększa kontrast gęstości między nimi a warstwami zimnej wody pod nimi. Ten wzrost stratyfikacji warstw z kolei ogranicza prądy oceaniczne przy powierzchni do cieńszej warstwy i przyczynia się do ich przyspieszenia. Model wykazał, że dzieje się tak w 77 procentach oceanów na świecie.

Już w zeszłym roku naukowcy z Scripps Institution zauważyli, że Antarktyczny Prąd okołobiegunowy przyspiesza, zgodnie z obecnym modelem oceanu. Według autorów nowego badania ocieplenie powierzchni i wynikający z niego wzrost stratyfikacji gęstości w górnych warstwach oceanu to trwałe skutki gazów cieplarnianych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.