Globalna wolność Internetu maleje

Opublikowano: 04.11.2018 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2718

Według nowego raportu grupy Freedom House, monitorującej wolność w Internecie, autorytaryzm cyfrowy stale wzrasta. To już ósmy rok z rzędu, gdy Freedom House odnotował spadek globalnej swobody w sieci.

W raporcie poinformowano, że rządy państw dążą do coraz większej kontroli nad danymi użytkowników i coraz częściej posługują się fake newsami, by doprowadzić do dezorientacji społeczeństwa. Prezes Freedom House, Mike Abramowitz, zwrócił uwagę, że Internet, niegdyś postrzegany jako wyzwalająca technologia, teraz jest coraz częściej wykorzystywany do niszczenia demokracji.

Zdaniem Abramowitza propaganda i dezinformacja w coraz większym stopniu zatruwają sferę cyfrową, a przywódcy używają walki z fake newsami jako pretekstu do eliminowania wybitnych dziennikarzy i krytyków.

W Stanach Zjednoczonych swoboda korzystania z Internetu zmniejszyła się ze względu na uchylenie zasady neutralności sieci. W wielu krajach sytuacja prezentuje się jednak jeszcze gorzej. W 17 spośród 65 badanych państw przyjęto na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy przepisy ograniczające swobodę w mediach. Na terenie 13 państw oskarżono obywateli za rzekome rozpowszechnianie fake newsów.

Freedom House zauważa też, że coraz więcej krajów zapożycza swoje strategie działania z Chin, które można uznać za “kolebkę internetowej cenzury”.

Raport jest szczególnie krytyczny wobec Sri Lanki i Indii, które okresowo ograniczyły lub całkowicie zamknęły obywatelom dostęp do Internetu, ze względu na wybuch konfliktu etnicznego i religijnego w tych krajach.

Z raportu dowiadujemy się ponadto, że rządy 18 państw na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyły swój nadzór nad siecią WWW i rozważają wprowadzenie nowych przepisów, wymagających od firm przechowywania danych użytkowników na potrzeby władz. Rządy 32 krajów korzystały z kolei z usług opłaconych botów i trolli, służących do manipulowania rozmowami online.

Warto jednak zakończyć pozytywnym przykładem z raportu, który wskazuje, że nie wszędzie doszło do negatywnych zmian i daje nadzieję na lepsze jutro. Nowy premier Etiopii niedawno podjął decyzję o uwolnieniu uwięzionych blogerów i zobowiązał się do złagodzenia ograniczeń sieci na terenie kraju. Miejmy nadzieję, że jego śladem pójdą władze innych państw…

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: TheVerge.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.