Glifosat rakotwórczy? Właściciel Monsanto kontratakuje

Opublikowano: 13.08.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 670

Niemiecka grupa farmaceutyczna Bayer, nowy właściciel Monsanto skazanego w USA za brak ostrzeżeń przed szkodliwością Roundupu, swego słynnego produktu na bazie glifosatu, twierdzi, że sąd się pomylił: ten herbicyd jest bezpieczny. Tymczasem w wielu krajach przyjęto wyrok jako „historyczny”. Francja wezwała Europejczyków i Amerykanów do „wojny” przeciw gifosatowi.

Sąd w San Francisco uznał przedwczoraj, że 46-letni ogrodnik Dewayne Johnson, który przez lata używał Roundupu, zachorował na raka systemu limfatycznego z powodu ekspozycji na glifosat. Zdaniem sądu, koncern Monsanto umyślnie ukrywał szkodliwość tej substancji. Musi teraz wypłacić prawie 290 milionów dolarów odszkodowania ogrodnikowi, ojcu trojga dzieci, któremu lekarze dają jeszcze dwa lata życia.

Podczas gdy według adwokatów Johnsona werdykt „wskazuje na miażdżące dowody szkodliwości glifosatu” a „ludzie dostają raka, bo Monsanto nie dał im wyboru”, niemiecki Bayer, który w zeszłym miesiącu stał się formalnym właścicielem amerykańskiego producenta, ogłosił, że będzie bronił glifosatu i złoży odwołanie. Gdyby ten wyrok się utrzymał, mógłby jako precedens doprowadzić do fali podobnych decyzji sądów, co przyniosłoby koncernowi poważne straty.

„Ten produkt ma 40-letnią historię istotnego i skutecznego narzędzia, bezpiecznego dla rolników i innych użytkowników” – ogłosił ze swej strony Monsanto. Robert F. Kennedy Jr, znany adwokat wyspecjalizowany w ochronie środowiska uważa, że sędziowie „wysłali do Monsanto wiadomość, żeby inaczej robił interesy”. Jego zdaniem proces wykazał też „korupcję władz publicznych”.

Decyzją Bayeru nazwa Monsanto ma wkrótce zniknąć – koncern bywał zwany przez licznych przeciwników „Monsatan” lub „Mutanto”. Herbicydy produkowane przez tę markę są regularnie oskarżane o „katastroficzny” wpływ na środowisko, śmierć pszczół, czy rozpowszechnianie związków endokrynnie czynnych, bardzo szkodliwych dla zdrowia.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. janpol 18.08.2018 03:17

    “Niemiecka grupa farmaceutyczna Bayer…” ciekawe, kto w ten “bayer” jeszcze wierzy? Bayer to po wojnie i rozkładzie zbrodniczej I.G. Farbenindustrie AG jest jankeskim przedsiębiorstwem znajdującym się w Niemczech i zatrudniającym przeważnie Niemców, a kojarzącym się z lekami, więc “myk” ze “zniknięciem” wrażego (ale znajdującego się pod specjalną pieczą US administracji) Monsanto jest bardzo “sprytnym” posunięciem ale nie dajmy się nabrać. Niczego to nie zmieniło, udowodniło tylko, że walka a normalne rolnictwo i produkcję żywności niezależną od “dobrych zarządów elyty” jeszcze się nie skończyła i będzie trwać jeszcze długo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.