Głęboki odwiert na Antarktydzie w poszukiwaniu życia

Opublikowano: 04.01.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2207

W dniach 23-26 grudnia, międzynarodowy zespół naukowców z projektu Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access (SALSA) wykonał głęboki odwiert, aby dotrzeć do ogromnego podlodowcowego jeziora Mercer. Badacze analizują tamtejszą wodę między innymi pod kątem obecności życia bakteryjnego.

Aby przedostać się do tego tajemniczego jeziora, którego powierzchnia może wynosić nawet 160 km2, naukowcy musieli wykonać odwiert o długości 1084 metrów. Kilka dni pracy w drugiej połowie grudnia wystarczyły, aby dotrzeć do jeziora. Następnie wysłano na dół instrumenty pomiarowe.

W ramach projektu SALSA, naukowcy zamierzają dokładnie zbadać odizolowane jezioro, które znajduje się pod Antarktydą. Specjaliści chcą ustalić między innymi głębokość jeziora i jego temperaturę, a także sprawdzić, czy istnieje tam życie pod jakąkolwiek postacią. Zespół wyśle na dół zdalnie sterowany pojazd, wyposażony w kamerę, aby dokonać eksploracji nieznanego podlodowcowego świata.

W 2013 roku, gdy wykonano odwiert o głębokości 800 metrów, aby dotrzeć do jeziora Whillansa, naukowcy odkryli tam różne gatunki bakterii, które potrafiły funkcjonować mimo braku dostępu do światła słonecznego. Projekt SALSA może dokonać podobnego odkrycia w jeziorze Mercer, lecz wyniki badań możemy poznać dopiero za kilka lat.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Salsa-Antarctica.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 04.01.2019 17:27

    A czemu musimy czekać aż kilka lat? Dzisiejsza technika dokonuje wszechstronnej analizy błyskawicznie! Jak robią to Amerykańce, to może na typ łapę trzymać NASA…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.