Gleba w Chinach zanieczyszczona metalami ciężkimi
Zanieczyszczenia gleby w Chinach są jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych. Metale ciężkie w chińskim ryżu i warzywach stają się coraz bardziej powszechne, pisze „New York Times”.
Wyniki wieloletnich badań gleby pozostają „tajemnicą państwową” Chin. Ostatnio jednak, po raz pierwszy od 1996 roku, dane częściowo zostały ujawnione. Wiceminister Zasobów Lądowych powiedział na konferencji prasowej, że ponad 3,2 mln ha gruntów w kraju jest skażone i są one nieprzydatne dla rolnictwa. Więcej szczegółów nie ujawnił, ale wielu Chińczyków wyraziło obawy, że sytuacja może być jeszcze bardziej ponura.
Najwięcej gleb, zanieczyszczonych metalami ciężkimi przez przemysł i górnictwo, znajduje się w delcie Jangcy, a także w północno – wschodnich regionach Chin. Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenia gleby są szczególnie niebezpieczne dla prowincji Hunan, która jest największym producentem ryżu w Chinach. Odnotowano tam wzrost poziomu kadmu w glebie. W 2012 roku na tym obszarze wytworzono 17 milionów ton ryżu, co stanowi 16 % chińskich upraw.
„Kadm jest toksyczny nawet w małych dawkach i jest bardzo niebezpieczny, ponieważ łatwo absorbują go rośliny. Zanieczyszczony ryż może powodować nerwobóle, niewydolność nerek i osteoporozę” – powiedział Huang Yuming, profesor Chung Hsing University na Tajwanie.
Eksperci uważają, że zanieczyszczenie gleby w Chinach spowodowane są głównie przez emisję odpadów z przedsiębiorstw, nagromadzenia stałych odpadów przemysłowych, a także przez nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów sztucznych. Innym powodem spadku ilości żyznych gleb w Chinach jest aktywna urbanizacja. Ziemia po prostu pochłaniana jest przez budownictwo. Przez ostatnie 13 lat pod budowę wykorzystano 3 mln gruntów.
„Żyzna gleba nie może podlegać procesowi urbanizacji. Dzieje się to w Chinach na przerażającą skalę. Wszędzie tam, gdzie zbudowano miasto, niszczony jest ogromny obszar. Czy można sobie w ogóle wyobrazić, jak wiele gruntów rolnych straciliśmy?”.
Ministerstwo Ziemi i Zasobów Chiny obiecuje, że będzie dokonywać nasadzeń lasów i trawy na skażonej glebie. Przeznaczono na to dziesiątki miliardów juanów. Tymczasem zwykli Chińczycy uważają, że sytuacja nie ulegnie poprawie.
Autor: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi