Gigantyczne łapówki dla Nowaka od ukraińskiego biznesmena

Opublikowano: 14.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1033

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że ukraiński biznesmen w latach 2017-2019 przekazał pełniącemu funkcję szefa Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy Ukrawtodor łapówki w wysokości 575 tys. dolarów i 70 tys. euro.

Pełniący obowiązki szefa Ukrawtodoru Sławomir Nowak miał dostać od biznesmena łapówki w zamian za udzielenie pomocy w przedłużeniu kontraktu na budowy odcinków dróg Kijów-Odessa, finansowanych ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. „Ponadto szef Ukrawtodoru „nie zauważył” naruszenia grafiku robót przez firmy podejrzanego, co pozwoliło mu uniknąć ponad 9 mln euro kary” – napisano w komunikacie NABU.

Ukraińskie służby prowadziły śledztwo w tej sprawie od września 2019 roku. „Gdy okazało się, że powyższe fakty bada również CBA RP, w listopadzie 2019 r. powołano wspólny zespół śledczy, w skład którego weszli śledczy NABU i prokuratorzy Specjalnej Prokuratury Ukrainy (SAP) oraz ze strony polskiej – pracownicy CBA oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie” – podano w komunikacie.

„W styczniu 2021 roku materiały z postępowania karnego przeciwko byłemu szefowi Ukrawtodoru zostały wysłane do Polski w celu zakończenia dochodzenia przedprocesowego, ponieważ jest on obywatelem tego państwa” – przekazało NABU. „Należy zauważyć, że w listopadzie 2020 roku Prokurator Generalny Ukrainy podpisał umowę z Prokuratorem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej na kontynuowanie działalności wspólnego zespołu dochodzeniowego powołanego przez agencje Antykorupcyjne. Umożliwiło to detektywom Biura Krajowego, przy pomocy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskanie nowych dowodów zaangażowania w nielegalną działalność poszczególnych obywateli Ukrainy” – napisano w komunikacie.

O nowych informacjach w sprawie Sławomira Nowaka poinformował za pośrednictwem Twittera wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. „Ukraińska Prokuratura współpracująca z polską postawiła oligarsze zarzut wręczenia Nowakowi łapówki w wysokości 575 tys. dolarów i 70 tys. euro. Ciekawe czy ukraińskie sądy będą równie łaskawe dla podejrzanego?” – napisał minister Romanowski.

Tymczasem w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie Sławomirowi Nowakowi aresztu. Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska przebywał w areszcie od lipca ubiegłego roku. Sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie nie przedłużyła Sławomirowi Nowakowi aresztu o kolejne trzy miesiące. Sąd zastosował wobec niego jedynie wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln złotych, dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu.

Jak zauważyła w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Aleksandra Skrzyniarz, istnieje duże ryzyko ucieczki Sławomira Nowaka z kraju. „Decyzja sądu stwarza bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego biegu postępowania przede wszystkim poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju, a także umożliwienie mu mataczenia” – mówiła Skrzyniarz.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cami
Użytkownik
Cami

https://wolnemedia.net/kara-smierci-dla-bylego-prezesa-banku-za-lapowkarstwo/
A nie mozna tez tak? Jak Wy chcecie sie pozbyc tego gowna z kraju, tymi pozorami prawa, czy samosadami ?