Gigantyczna planeta lekka jak styropian

Opublikowano: 17.05.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 642

Astronomowie odkryli w gwiazdozbiorze Sekstantu niezwykłą egzoplanetę złożoną z materii lekkiej jak styropian – czytamy w materiale opublikowanym z “Astronomical Journal”.

„Odkryta planeta “rozdęła się” w dosłownym tego słowa znaczeniu — waży pięciokrotnie mniej niż Jupiter, a przy tym jest większa od niego o 40%. Jej gęstość jest równa gęstości styropianu, dzięki czemu grubość atmosfery jest rekordowa duża, co z kolei czyni z niej idealny poligon dla sprawdzenia naszych metod badania egzoplanet” — powiedział Joshua Pepper z uniwersytetu Lehigh w Bethlehem (USA).

W ciągu ostatnich dziesięciu lat astronomowie odkryli tysiące planet poza granicami Układu Słonecznego. Część z nich okazała się podobna do Ziemi pod względem swoich rozmiarów, inne przypominają zmniejszone lub zwiększone kopie Jupitera. Obecnie planetolodzy prowadzą aktywne badania ich atmosfery po to, by ocenić, czy może istnieć na nich życie, a także poznać historię ich powstania.

Początkowo planetolodzy sądzili, że mają do czynienia z gigantem gazowym, czy nawet brązowym karłem, jednak dalsze obserwacje planety pokazały, że odkryta przez nich egzoplaneta KELT-11b jest względnie niewielkim, a przy tym unikatowym i nadzwyczajnym obiektem.

Jak się okazało, zewnętrzne powłoki KELT-11b, planety o rozmiarze Jupitera, były nadzwyczaj mocno rozdęte — jej gęstość wynosiła 0,09 g/cm3, czyli nieco więcej niż gęstość styropianiu (0,05 g/cm3), i około dziesięciokrotnie więcej niż gęstość powietrza ziemskiego.

Zdaniem uczonych, przyczyną takiego „rozdęcia” jest to, że planeta znajduje się nadzwyczaj blisko gwiazdy HD 93396, emitującej niezwykle dużo energii w ostatnich fazach jej transformacji w czerwonego olbrzyma. Jeden obrót wokół słońca zajmuje jej niecałe pięć dni i znajduje się ona jakieś pięć razy bliżej niego niż na przykład Merkury względem Słońca. To sprawia, że atmosfera KELT-11b jest rozgrzana do 1400 stopni w skali Kelvina. To może też wyjaśniać, dlaczego rozszerzyła się do tak znacznych rozmiarów.

Właściwości nowo odkrytego ciała powodują, że jest ona interesująca w badaniach składu chemicznego planet olbrzymów, a także w czasie sprawdzania nowych metod poszukiwań śladów życia i określania, na ile możliwe jest życie na podobnych do ziemi planetach, których atmosfera stokrotnie gorzej sprzyja badaniom z racji mniejszej grubości i mniejszej jednorodności jej składu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.