Gigantyczna anomalia w atmosferze Ziemi

Opublikowano: 10.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli dziurę w jonosferze Ziemi, która powstała w wyniku nagłego ocieplenia stratosfery. Informuje o tym komunikat prasowy na stronie Phys.org.

Nagłe ocieplenie stratosferyczne to znaczny wzrost temperatury w stratosferze nad polarnymi i okołobiegunowymi regionami Ziemi w zimie. Jego przyczyną są atmosferyczne fale grawitacyjne — specyficzna forma ruchu oscylacyjnego, który powstaje w powłoce powietrznej. Fale te występują w troposferze, najniższej warstwie atmosfery, jednak podczas omijania gór i wzgórz mogą się unosić. W ociepleniu stratosferycznym dochodzi do zniszczenia wiru okrężnego, gigantycznego systemu cyrkulacji ciepłego i zimnego powietrza.

Wcześniej sądzono, że zmiany w jonosferze (nasyconej elektronami górnej części atmosfery), wywołane nagłym ociepleniem stratosferycznym, występują tylko w ciągu dnia. Jednak w 2013 roku naukowcy zarejestrowali ocieplenie stratosferyczne, które znacząco wpłynęło na nocną stratosferę. Okazało się, że gęstość wolnych elektronów w tym obszarze znacznie się zmniejszyła. W rezultacie powstała jonosferyczna dziura rozciągająca się od 55 stopni szerokości geograficznej południowej do 45 stopni szerokości geograficznej północnej.

Wykrywanie mechanizmów tworzenia jonosferycznych dziur jest niezbędne do przewidywania kosmicznej pogody, to znaczy stanu zewnętrznych warstw atmosfery ziemskiej, który oddziałuje z promieniowaniem kosmicznym i promieniowaniem słonecznym. Wpływa to na rozchodzenie się fal radiowych, orbity nisko latających satelitów i burze magnetyczne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Sedziwoj 10.08.2018 16:41

  Co ciekawe jednym z najbardziej oprotestowanych przez naukowców działań HAARP było… tworzenie dziur w jonosferze.

 2. Abnegat 11.08.2018 05:11

  @Sedziwoj
  ;P
  Co sieje dezinformację, przecia jasno i wyraźnie stoi: “powstała w wyniku nagłego ocieplenia stratosfery” . To chyba każdy, baran nawet, rozkmini, że ani chybi biega o ten “efekt cieplarniany” a nie o jakiegoś HAARPa , co to go nikt nie widział.
  ;>

 3. mariusz 11.08.2018 13:49

  95% produkcji CO2 to naturalne procesy biologiczne zachodzące w oceanach. Czyli nawet jeśli produkcja CO2 przez nas wzrośnie dwukrotnie to tylko w 5% przyczyni się do wzrostu ogólnego. Raport został sfałszowany prawdopodobnie po to żeby pogrążyć kraje rozwijające się poprzez kary za produkcję CO2

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.