GIG podpisał porozumienie ws. składowania CO2 pod ziemią
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG-PIB) i europejski operator specjalizujący się w składowaniu dwutlenku węgla C-Questra podpisały porozumienie o współpracy ws. rozwijania projektów wychwytywania, utylizacji i sekwestracji CO2 (CCUS) w Polsce.
O podpisanym we wtorek porozumieniu w zakresie CCUS (Carbon Capture, Utilisation and Storage) poinformowała w środę rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór. Jak przekazała, partnerem porozumienia jest niezależny europejski operator wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Został on założony w 2023 r. i ma siedzibę w Holandii. C-Questra złożył już pierwszy wniosek o zezwolenie CCUS we Francji, by ocenić miejsce zatłaczania CO2 zlokalizowane w rejonie Basenu Paryskiego. GIG z kolei — jako uznany państwowy instytut badawczy z 12 zakładami naukowo-badawczymi i 416 pracownikami — zapewniać ma wiedzę ekspercką i wsparcie technologiczne dla C-Questra „w celu przyspieszenia rozwoju niektórych projektów składowania dwutlenku węgla w Polsce”.
Jak powiedziała dyrektor techniczny C-Questra Fernanda Veloso celem podpisanej umowy jest „maksymalizacja naszych szans, z pomocą prestiżowego partnera, na realizację pierwszego operacyjnego projektu CCUS w Europie”. Veloso zaznaczyła, że w ostatnim czasie Polska wprowadziła istotne zmiany legislacyjne mające na celu zniesienie barier biurokratycznych w celu przyspieszenia przyjęcia technologii CCUS na dużą skalę przemysłową.
Dyrektor GIG Jarosław Zagórowski skomentował, że technologia CCUS jest obecnie uważana za kluczową dla działań na rzecz klimatu, a wychwytywanie CO2 z dużych źródeł przemysłowych i składowanie go na stałe lub wykorzystanie poprzez przetworzenie na użyteczne produkty może zmniejszyć emisje z sektora przemysłowego i energetycznego. „GIG-PIB zawsze chętnie angażuje się we wszelkie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu” – zapewnił Zagórowski.
Działalność Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego obejmuje najważniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa przemysłowego oraz inżynierii środowiska, w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej. GIG-PIB jest instytutem naukowym kategorii A oraz Jednostką Notyfikowaną w zakresie 3 dyrektyw Unii Europejskiej. Jest również jedyną w Polsce jednostką certyfikującą w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, zgodnie ze światowym systemem certyfikacji IECEx.
Budowę instalacji do zgazowywania węgla w technologii IGCC z członem do wychwytu dwutlenku węgla, infrastruktury do transportu tego gazu i dostosowanie podziemnych magazynów do jego składowania uwzględniono – jako trzy z ośmiu rodzajów inwestycji przewidzianych do realizacji — w podpisanej w maju 2021 r. umowie społecznej dot. górnictwa węgla kamiennego.
W umowie zapisano m.in., że w celu zminimalizowania negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wzmocnienia bilansu systemu energetycznego, do czasu osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, przygotowane i wykonane zostaną do 2029 r. wymienione inwestycje w skali przemysłowej. Miałyby to być: budowa instalacji do zgazowywania węgla w technologii IGCC z członem do wychwytu dwutlenku węgla, budowa infrastruktury do transportu wychwyconego dwutlenku węgla do podziemnego magazynu oraz budowa, dostosowanie podziemnych magazynów do składowania wychwyconego dwutlenku węgla w górotworze.
Kolejne inwestycje z umowy społecznej to: budowa instalacji do produkcji niskoemisyjnego paliwa węglowego, którego wykorzystanie będzie dozwolone w gospodarstwach domowych do 2045 r., budowa instalacji do zgazowywania węgla do metanolu, budowa instalacji do wytwarzania (wychwytywania) wodoru z gazu koksowniczego i budowa instalacji do zgazowywania węgla do syntezowego gazu ziemnego (SNG) z członem do wychwytu dwutlenku węgla.
Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl
Uzupełnienie „Wolnych Mediów”
Składowanie CO2 pod ziemią wiąże się z zagrożeniami dla podziemnych zasobów wody pitnej, z którą CO2 wejdzie w reakcję chemiczną, oraz może wywoływać trzęsienia ziemi. Jeszcze 10 lat temu pomysł sekwestracji dwutlenku węgla nazywano „bombą ekologiczną”. Teraz, gdy rządzą klimatyści, to postęp. Przepisy nowego prawa geologicznego, przyjęte za czasów rządów PiS-u, pozwolą w praktyce „wywłaszczać bez wywłaszczenia” właścicieli gruntów, pod którymi będzie składowane CO2. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.