Gesty wobec USA

Opublikowano: 30.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1141

Państwowa firma naftowa PKN Orlen zamierza ubiegać się o wszystkie jedenaście nowych krajowych koncesji pod budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. I zapewne je uzyska, bo trudno oczekiwać, by rząd Prawa i Sprawiedliwości zechciał promować jakichś konkurentów. Prezes Daniel Obajtek zapowiada, że będzie walczył o koncesje morskie również w innych krajach bałtyckich.

To jednocześnie dobra wiadomość dla amerykańskiego biznesu. Polski przemysł sam nie jest w stanie produkować turbin wiatrowych, więc wyposażenie dla naszych wiatraków zapewni firma związana z amerykańskim koncernem General Electric, czyli GE Renewable Energy, z którą PKN Orlen podpisał już porozumienie o strategicznym partnerstwie. Na te zakupy PKN Orlen prawdopodobnie wyda co najmniej 40 mld zł, a GE Renewable Energy zapewne rozbuduje swoje zakłady w naszym kraju.

Planowane zakupy w General Electric i pole dla działań inwestycyjnych tego koncernu to kolejny pojednawczy krok pod adresem amerykańskich środowisk gospodarczych ze strony rządu PiS. 26 sierpnia w miejscowości Święte (woj. dolnośląskie) odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu PepsiCo.

We wmurowaniu kamienia uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który przy okazji podkreślił znaczenie zaufania amerykańskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. „Cieszę się, że mamy zaufanie amerykańskich inwestorów. Od lat obserwujemy inwestycje zagraniczne w Polsce i tworzymy najlepszy możliwy klimat do inwestowania” – oświadczył premier Morawiecki.

Te przychylne gesty wobec USA mają zatrzeć niekorzystne wrażenie, jakie wywołała za oceanem ustawa wymierzona w amerykańską telewizję TVN, oraz nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, utrudniająca środowiskom żydowskim ubieganie się o mienie w Polsce. Nie wiadomo jednak czy to wystarczy – i czy rząd PiS nie zostanie zmuszony przez naszych sojuszników do wycofania obu tych zmian.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 2,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.