Gęstszy las to mniej węgla

Opublikowano: 09.06.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 625

Badania fińsko-amerykańskiego zespołu wykazały, że lasy Europy i Ameryki Północnej absorbują coraz więcej węgla, mimo że ich powierzchnia się nie zwiększa. Dzieje się tak dzięki coraz większej gęstości lasów.

Nawet w Ameryce Południowej, gdzie mamy do czynienia z wycinaniem lasów na dużą skalę, poziom węgla w atmosferze nie zwiększa się zbytnio, właśnie dzięki rosnącej gęstości terenów zielonych.

Naukowcy z Rockefeller University, Connecticut’s Agricultural Experiment Station oraz Uniwersytetu Helssińskiego przeanalizowali dane z 68 krajów, w których znajduje się 72% światowych lasów.

Uczeni doszli do wniosku, że nie tylko zwiększanie powierzchni lasów, ale dbanie o to, by lasy były gęste, powoduje absorbowanie przez nie większych ilości dwutlenku węgla.

Jeśli mówimy o zdolności do absorbowania węgla, musimy wyjść poza samo mierzenie powierzchni i zastosować metody wykorzystywane do pomiaru masy produkowanego drewna – mówi Paul E. Waggoner z Connecticut’s Agricultural Experiment Station. Lasy są jak miasta. Mogą rosnąć albo rozprzestrzeniając się, albo zwiększając zagęszczenie – dodaje Iddo Wernick z Rockefeller University. Uczni dodają, że w niemal wszystkich krajach leżących w umiarkowanej strefie klimatycznej można zauważyć utrzymywanie się powierzchni lasów na niezmienionym poziomie. Po setkach lat niszczenia zasobów leśnych proces ten został zatrzymany.

Pekka Kauppi, z Uniwersytetu w Helsinkach powiedział, że badania wykazały, iż w 45 spośród 68 badanych krajów zwiększyła się zarówno powierzchnia jak i gęstość lasów. Ponadto zmiany w powierzchni i gęstości miały pozytywny wpływ na pochłanianie węgla w 51 krajach.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Rockefeller University
Zdjęcie: tinken (licencja CC)
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. 23 09.06.2011 10:35

    ile by nie aborbowaly, to bedzie malo.

  2. Sebek 09.06.2011 17:03

    Tak to właśnie się dzieje jak w państwie mamy redystrybucję dóbr. Żaden normalny człowiek prywatnie nie wydał by pieniędzy na tak idiotyczne badania. Ale państwo oczywiście i nie na takie debilizmy potrafi wydać nieswoją kasę.

  3. pogromca chazarów 09.06.2011 19:41

    Jakie państwo? Rockefeller University – mówi Ci to coś? Badania na korporacyjne zamówienie dla tej samej korporacji czerpiącej zyski z wyrębu lasów np. puszczy amazońskiej. A więc czytamy tu: nie ma podstaw by twierdzić, że zwiększona zawartość CO2 w atmosferze , która jest przyczyną globalnego ocieplenia (sic!) ma jakikolwiek związek z rabunkową wycinką największych terenów leśnych na świecie przez nasze korporacje ponieważ dzięki wycince lasy zaczynają gęstnieć i wszystko nadal jest ok. Tylko ci na których nałożyliśmy podatek od CO2 są temu winni, a my mamy czyste rączki.

  4. Raptor 09.06.2011 19:54

    Im większe stężenie CO2 w powietrzu, tym bujniejsza roślinność… już to przecież nieraz planeta przerabiała.

  5. MamDosc 09.06.2011 20:28

    “Naukowcy z Rockefeller University”-tak,tak bardzo dobry sponsor tych badań,ta agresywna przyroda ile to jej można wyciąć by szaraki wygineły a potem można odbudować ekosystem . Przydatna wiedza .

  6. Rozbi 09.06.2011 20:31

    Na terenach wyciętych często stwarza się pola uprawne roslin które pochłaniałą więcej CO2 niż las.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.