Gepardy narażone na wyginięcie

Opublikowano: 31.12.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Najszybsze zwierzę lądowe, gepard, znajduje się na skraju wyginięcia. Z najdokładniejszych dotychczas szacunków liczby tych zwierząt dowiadujemy się, że na świecie pozostało jedynie 7100 gepardów. Ludzie usunęli te drapieżniki z 91% ich historycznego zasięgu. Najbardziej ucierpiała populacja azjatycka, gdzie na wolności pozostaje zaledwie 50 zwierząt żyjących w na odizolowanym obszarze Iranu.

Prowadzący badania eksperci z Zoological Society of London, Panthera i Wildliwe Conservation Society uważają, że gepardy powinny zostać przesunięte w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych z kategorii “narażony” do “zagrożony”. Zwykle gatunki znajdujące się w tej kategorii są objęte lepszą ochroną.

“Przeprowadziliśmy najdokładniejsze z dotychczasowych badań nad sytuacją geparda. […] Wykazały one, że duże zapotrzebowanie na terytorium, w połączeniu z licznymi zagrożeniami, na jakie narażony jest gatunek, powodują, że jest on znacznie bardziej wrażliwy na wyginięcie, niż dotychczas sądzono” – mówi doktor Sarah Durand, główna autorka badań.

Gepardy są zabijane przez ludzi, mają trudności ze zdobyciem pożywienia, gdyż ludzie zabijają roślinożerców, na których polują gepardy, muszą radzić sobie z utratą habitatów, kwitnie też czarnorynkowy handel tymi zwierzętami oraz ich ciałami. Co gorsza, jako że gepardy mają bardzo duże terytorium, to aż 77% zasięgu występowania gepardów nie jest obecnie w żaden sposób chronionych, przez co szybko tracą one swój habitat. Na przykład w Zimbabwe populacja gepardów spadła z 1200 do 170 w ciągu zaledwie 16 lat.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.