Gejzer Steamboat wciąż zadziwia naukowców aktywnością

Opublikowano: 15.02.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1639

W ubiegłym roku, znajdujący się w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone, gejzer Steamboat, pobił rekord liczby erupcji. W sumie w całym 2018 naliczono aż 32 jego eksplozje, a to o 3 więcej od poprzedniego rekordu wynoszącego 29 erupcji z 1964 roku. Co więcej tegoroczna aktywność tego gejzeru sugeruję, że rok 2019 również może być pod tym względem rekordowy.

Gejzer Steamboat jest oficjalnie najwyższym tego typu żywiołem na Ziemi. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga niekiedy ponad 91 metrów! Niekiedy słup gorącej wody potrafi wznosić się tam nawet przez pół godziny.

Steamboat znajduje się on w obszarze zwanym basenem gejzerów Norrisa, który jest uważany za najgorętszy i najbardziej zmienny termicznie obszar parku narodowego Yellowstone. Nazwa Steamboat w języku angielskim oznacza statek parowy. Widocznie jego erupcje musiały nasuwać tego typu skojarzenia pierwszym eksploratorom Yellowstone.

Steamboat charakteryzuje się niezbyt regularnymi okresami między kolejnymi erupcjami. Bywało nawet że nie dochodziło do żadnych zjawisk hydrotermalnych w ciągu kilku lat. Jednak ten okres jest już za nami i gejzer od kilkunastu miesięcy nie pozwala o sobie zapomnieć.

Eksperci zastanawiają się czy może być to oznaka jakichś fundamentalnych zmian wewnątrz superwulkanu Yellowstone, którym mogłyby skutkować wzrostem jego aktywności. Jednak do tej pory oficjalnie nie werbalizuje się takich obaw. Naukowcy informują, że w obrębie Parku Narodowego Yellowstone, co roku dochodzi do około 1500 małych trzęsień ziemi, ale nie jest to bynajmniej oznaką nadciągającej katastrofy. Większość z nich to właśnie efekty aktywności hydrotermalne.

Zdaniem specjalistów, gdyby miało dojść do aktywacji superwulkanu Yellowstone, zdarzenie to poprzedzały by pewne procesy, które byłyby obserwowane w dłuższym okresie czasu. Obecnie nic takiego nie ma miejsca i erupcja Yellowstone jest możliwa tylko hipotetycznie.

Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.