Gdzie znikły pieniądze z zamrożonych kont Kaddafiego?

Opublikowano: 30.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Śledczy w Belgii ustalają, co się stało z kilkoma miliardami euro, które zniknęły z rachunków bankowych należących do byłego lidera Libii Muammara Kaddafiego. Prasa podejrzewa, że pieniądze mogły zostać wykorzystane do sfinansowania różnych ugrupowań w Libii – przekazała w poniedziałek belgijska telewizja RTBF.

Po śmierci Muammara Kadafiego w 2011 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ zamroziła libijskie aktywa. W Belgii zostały one zamrożone w czterech bankach. Ale, jak się potem wyjaśniło, odsetki i dywidendy z tych aktywów nie zostały zamrożone.

Według informacji RTBF „począwszy od 2012 roku, z rachunków ubyło od 3 do 5 miliardów euro” i nikt dokładnie nie wie, do czyich rąk trafiły.

RTBF przywołuje opinię anonimowego źródła, zaznajomionego ze sprawą, które twierdzi, że z pieniędzy mogła być „finansowana przez siedem lat wojna cywilna, która doprowadziła do obecnego kryzysu migracyjnego”.

Sprawę prowadzi sędzia śledczy Michel Claise, ma on za zadanie ustalić, dokąd trafiły pieniądze i w jakim celu. Historia zainteresowała także federalnych deputowanych, którzy proponują wezwać na rozprawę ekspertów, którzy wcześniej w jednym z raportów ONZ poinformowali o wyprowadzeniu części odsetek z zamrożonych libijskich środków na rzecz państwowego funduszu majątkowego Libyan Investment Authority.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Demokracja i praworządność. Tu chyba Francja i Włochy wprowadzały…

Cosmo
Użytkownik

Pod auspicjami NATO.