Gdy ofiarą jest mężczyzna

Opublikowano: 17.03.2015 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1260

Przemoc związana z płcią ma niejedno oblicze, ale zwykle określa fizyczne czy psychiczne nadużycie ze względu na płeć lub związane z nią stereotypy i przeważnie dotyczy kobiet. Tymczasem nierówność płci dotyka ich obu w równym stopniu, nasuwa się więc pytanie, co się dzieje, gdy to mężczyzna jest ofiarą?

Mężczyźni, podobnie jak osoby homo- czy transseksualne, również padają ofiarą nierówności płci, choć nie z tak alarmującą częstotliwością jak kobiety. Istnieją stowarzyszenia starające się unaocznić ten problem i uczynić Internet platformą do rozmowy, a nierzadko wręcz zażartej polemiki na ten temat. Za przykład niech posłuży inicjatywa brytyjskiej grupy ManKind, której członkowie na początku 2014 rozpowszechniali film obrazujący społeczne postrzeganie przemocy mężczyzn wobec kobiet i kobiet wobec mężczyzn, który do dziś pozostaje źródłem burzliwych dyskusji.

W Ameryce Łacińskiej, gdzie tradycja silnie różnicuje społeczne role poszczególnych płci, sprawa również jest skomplikowana. Statystyki tworzy się na podstawie policyjnych doniesień, a mężczyźni rzadko je składają. Problem przemocy domowej wobec mężczyzn oraz stereotypy, które nie pozwalają go dostrzec, ujawnia jednak praca opublikowana na stronie internetowej Uniwersytetu Bio-Bio w Chile:

“Obecnie przypadki przemocy wobec mężczyzn zgłasza się sporadycznie, co nie pozwala określić rzeczywistej skali tego zjawiska. […] Według badaczy najczęstszą formą nadużyć w rodzinie jest przemoc wobec partnera. […] Specjaliści zajmujący się tą tematyką zgodnie twierdzą, że jej wyjaśnienie nastręcza wielu trudności ze względu na silnie zaznaczone kontrasty między płciami i polaryzację ról społecznych. Co więc dzieje się, gdy przemoc w związku przybiera inną formę niż ta uważana za powszechną?”

Często przywoływanym terminem jest tu „przemoc domowa“, gdyż w wielu przypadkach agresywne zachowania zdarzają się na łonie rodziny. Hiszpańskojęzyczny portal „Cambia al Mundo” używa natomiast sformułowania „maltretowany mężczyzna” i ukazuje złożoność tego problemu:

“Mężczyźni podlegają tym samym typom nadużyć co kobiety. Najczęstsze postacie maltretowania to poniżanie, izolacja rodzinna i społeczna, nadużycia finansowe, bezpodstawna zazdrość i obojętność uczuciowa. Sposób przeprowadzenia rozwodu również bywa typem przemocy psychicznej, zwłaszcza gdy utrudnia się mężczyźnie utrzymywanie więzów uczuciowych z dziećmi.”

INNE FORMY PRZEMOCY

Wyróżnia się wiele typów nadużyć wobec kobiet, natomiast wciąż brakuje podobnej klasyfikacji aktów agresji wobec drugiej płci. Esther Pineda przedstawia przykładowe formy przemocy, zaznaczając jednocześnie, że w rzeczywistości trudno je rozpoznać:

“A to dlatego, że wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, iż mężczyźni mogą paść ofiarą przemocy fizycznej, słownej i psychologicznej z rąk kobiet w ramach takich związków seksualno-uczuciowych jak narzeczeństwo, małżeństwo czy związki partnerskie, a także nadużyć ze względu na swoje nieheteroseksualne preferencje seksualne, co również zalicza się do przemocy związanej z płcią.”

Na stronie „Equidad” Ben Wadham analizuje dowody na przemoc wobec mężczyzn w Meksyku, gdzie statystyki pokazują, że zjawisko to nasila się, choć nie dramatycznie:

“Fakt, że większość dochodzeń w sprawie przemocy domowej dotyczy znęcania się mężczyzn nad kobietami, nie stanowi spersonalizowanego ataku na mężczyzn, tylko ukazuje, jak męska agresja zagraża bezpieczeństwu obu płci. […] Atakowani nie zgłaszają przemocy, gdyż stoi to w sprzeczności z ich pojmowaniem męskości, ze wstydu albo z obawy, że policja ich wyśmieje, bo przecież “prawdziwy mężczyzna nigdy pozwoli, żeby kobieta go biła”.”

I dodaje od siebie:

“Sugerowanie, że kobiety dokonują aktów przemocy tej samej klasy, na te same sposoby i z tych samych powodów co mężczyźni, jest sprzeczne z intuicją. Ponadto jako mężczyzna czuję, że to inni przedstawiciele tej samej płci, a nie kobiety, bardziej zagrażają mojemu bezpieczeństwu, dlatego uważam, że naszym obowiązkiem jest przeanalizowanie kwestii męskiej przemocy dla dobra i zdrowia obu płci.”

KWESTIE PRAWNE

Argentyńska grupa Padres del Obelisco dokumentuje przypadki mężczyzn, którym byłe partnerki usiłują ograniczyć kontakt z dziećmi. Stowarzyszenia takie jak to twierdzą, że prawo rodzinne chroni wyłącznie kobiety, a ojców odseparowanych od dzieci pozostawia bez ustawowej pomocy.

W argentyńskiej blogosferze za przykład podaje się przypadek Florencii Soledad Trías, która zabiła męża, wylewając na niego wrzącą wodę i została skazana na 9 lat więzienia. Niektórzy twierdzą, że wyrok byłby znacznie surowszy, gdyby zbrodnię uznano za przemoc związaną z płcią. Gdyby zamordowano kobietę, zgodnie z przyjętą w Argentynie w 2012 nowelizacją prawa sprawca otrzymałby karę dożywocia. Autor hiszpańskojęzycznego bloga „Fabio” porusza kwestię odmiennej interpretacji prawa zależnie od płci ofiary i wskazuje władzę jako czynnik leżący u podstawy wszystkich nierówności:

“Kluczową kwestią jest władza. […] Kobieta również może wywierać władzę nad mężczyzną i wykorzystywać tę przewagę, jeśli sprawiedliwość i ustawodawstwo działają tylko w jedną stronę. Dokładnie to samo robili (i nadal robią) męscy szowiniści, odmawiając kobietom prawa głosu czy własności. Mam dostęp do władzy? Jeśli tak, wykorzystuję ją przeciw innym, w tym przypadku przeciw osobom odmiennej płci.”

Autorstwo: Laura Schneider
Tłumaczenie: Karolina Mruk
Źródło: Global Voices


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jj44 17.03.2015 18:08

    “prawdziwy mężczyzna nigdy pozwoli, żeby kobieta go biła”.
    Tak już widzę jak nie pozwoli. Niech tylko odda to zaraz zleci banda rycerzy ortalionu i innych im podobnych, w pełni kwalifikowanych masturbatorów, którzy staną w obronie “poszkodowanej” byle wsadzić. Niestety wielu facetów to zwykli frajerzy, którzy dali by się poniżać byle pociupciać i wykorzystali by tą sytuację na własną “korzyść”, nie myśląc [w przypadku takich osobników ciężko o myślenie raczej] o tym, że w ten sposób utrwalają podwójne standardy które manipulatorki chętnie wykorzystają, a przez które rośnie skala przemocy wobec praworządnych mężczyzn, bo patologia swoje sprawy i tak załatwi po swojemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.