Gazeta, która pomaga

Opublikowano: 15.06.2007 | Kategorie: Media, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 189

„Rzeczpospolita” pisze, że bezrobotni i bezdomni dziennikarze z całego świata, wydawcy tzw. gazet ulicznych, przyjechali do Poznania. Wspólnie m.in. wystosują do sekretarza generalnego ONZ wspólną deklarację dotyczącą walki z ubóstwem na świecie.

– „Pięć lat spędziłem w kryminale, potem wylądowałem na ulicy. Życie straciło sens, ale teraz to co innego” – opowiada Jacek Wojtaś, który redaguje i sprzedaje poznańską “Gazetę Uliczną”. Takich osób, którym gazety uliczne dały niepowtarzalną szansę na pracę i zarobek, są na świecie tysiące. W Poznaniu, gdzie rozpoczęła się konferencja “Wspólny głos w walce z ubóstwem”, zorganizowana przez Międzynarodową Sieć Gazet Ulicznych (INSP), ok. 20. Łącznie INSP zrzesza 80 wydawców z 34 krajów. Łączny nakład wydawanych przez nich gazet wynosi blisko30 milionów egzemplarzy.

Polska edycja gazety jest przygotowywana przez pracowników, współpracowników i podopiecznych Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu. –„Pomóc człowiekowi może tylko on sam. Rozdawanie zupek i pieniędzy to krótkowzroczne działanie. U nas ludzie żyjący w ubóstwie, redagując i sprzedając »Uliczną«, czują się potrzebni” – tłumaczy Barbara Sadowska z Barki. Pismo ma nakład pięć tysięcy egzemplarzy (rozchodzi się w całości); połowę kwot ze sprzedaży otrzymują jego bezdomni kolporterzy. Sami mają także udział w redagowaniu pisma – np. często dzielą się na jego łamach swoimi wspomnieniami.

W ubiegłym roku Międzynarodowa Sieć Gazet Ulicznych przeprowadziła wśród kolportujących pisma sondaż. Aż 90 proc. odpowiedziało, iż dzięki „swojej” gazecie ulicznej wyszli z ubóstwa.

Źródło: Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o