Gaz łupkowy nie szkodzi środowisku
Poszukiwanie gazu łupkowego jest bezpieczne: nie grozi zanieczyszczeniem wód ani nadmierną emisją pyłów do atmosfery – wynika z raportu dotyczącego potencjalnych konsekwencji środowiskowych związanych z poszukiwaniem tego surowca, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”
Badania, które zlecił resort środowiska, zostały przeprowadzone pod kierownictwem Państwowego Instytutu Geologicznego. Dane zawarte w raporcie nie zostały jeszcze ujawnione, jednak „DGP” udało się otrzymać część wyników.
Co wynika z raportu? Według specjalistów proces szczelinowania hydraulicznego wykonanego w 2011 r. na jednym z otworów wiertniczych w miejscowości Łebień na Pomorzu nie zniszczył środowiska naturalnego. Jak wynika z informacji, do których dotarł „DGP”, jedynym uciążliwym skutkiem prac wiertniczych był podwyższony poziom hałasu.
Były to pierwsze tego rodzaju badania, dotyczące poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego w naszym kraju. Raport jest na razie tajny, choć resort planuje jego upublicznienie w najbliższym czasie.
Z drugiej strony dziennik powołuje się na rezultaty ostatnich badań amerykańskich uczonych z Uniwersytetu Cornell w stanie Nowy Jork, z których wynika, proces wydobycia gazu łupkowego tzw. szczelinowanie, przyczynia się do znacznego uwalniania metanu, który jest gazem cieplarnianym. Co sprawia, że gaz łupkowy ma zdecydowanie większy wpływ na klimat niż konwencjonalny gaz, czy nawet niż węgiel.
Uczeni z Cornell twierdzą, że w perspektywie 20 lat gaz łupkowy może przynieść środowisku więcej szkody niż spalanie węgla.
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Ekologia.pl