Gaz łupkowy nie szkodzi środowisku

Opublikowano: 18.02.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 500

Poszukiwanie gazu łupkowego jest bezpieczne: nie grozi zanieczyszczeniem wód ani nadmierną emisją pyłów do atmosfery – wynika z raportu dotyczącego potencjalnych konsekwencji środowiskowych związanych z poszukiwaniem tego surowca, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”

Badania, które zlecił resort środowiska, zostały przeprowadzone pod kierownictwem Państwowego Instytutu Geologicznego. Dane zawarte w raporcie nie zostały jeszcze ujawnione, jednak „DGP” udało się otrzymać część wyników.

Co wynika z raportu? Według specjalistów proces szczelinowania hydraulicznego wykonanego w 2011 r. na jednym z otworów wiertniczych w miejscowości Łebień na Pomorzu nie zniszczył środowiska naturalnego. Jak wynika z informacji, do których dotarł „DGP”, jedynym uciążliwym skutkiem prac wiertniczych był podwyższony poziom hałasu.

Były to pierwsze tego rodzaju badania, dotyczące poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego w naszym kraju. Raport jest na razie tajny, choć resort planuje jego upublicznienie w najbliższym czasie.

Z drugiej strony dziennik powołuje się na rezultaty ostatnich badań amerykańskich uczonych z Uniwersytetu Cornell w stanie Nowy Jork, z których wynika, proces wydobycia gazu łupkowego tzw. szczelinowanie, przyczynia się do znacznego uwalniania metanu, który jest gazem cieplarnianym. Co sprawia, że gaz łupkowy ma zdecydowanie większy wpływ na klimat niż konwencjonalny gaz, czy nawet niż węgiel.

Uczeni z Cornell twierdzą, że w perspektywie 20 lat gaz łupkowy może przynieść środowisku więcej szkody niż spalanie węgla.

Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Ekologia.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. jaTy 18.02.2012 17:29

    Oczywiście UE zaraz temat pociągnie dalej i wlepi go w Pakiet Klimatyczny. W ten sposób zostaniemy pozbawieni własnych zasobów energetycznych. Już węgiel został wyeliminowany w związku z dużymi 16-100 EURO za tonę opłatami emisyjnymi. Gazu łupkowego mamy 5 bilionów metrów sześciennych! Będziemy jednak zmuszeni do importu gazu z Rosji. Gaz łupkowy jednak jest wysoko zazotowany jednak to nie problem przez katalityczne jego usuwanie z emisji do atmosfery.

  2. kudlaty72 18.02.2012 19:44
  3. Murphy 20.02.2012 12:28

    Może powinni sobie obejrzeć Gasland (http://www.youtube.com/watch?v=cl02_faq1_o)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.