Gates może latać odrzutowcami, bo wpłaca na walkę o klimat

Opublikowano: 11.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1986

Miliarder Bill Gates jest jednocześnie jednym z najbardziej znanych aktywistów klimatycznych i właścicielem czterech odrzutowców. Nic dziwnego, że w kolejnym wywiadzie został z tego powodu posądzony o hipokryzję. Współzałożyciel Microsoftu odpiera jednak wszelką krytykę pod swoim adresem, bo emisję dwutlenku węgla przez swoje maszyny ma rekompensować wpłacaniem pieniędzy na walkę z globalnym ociepleniem.

Brytyjski nadawca publiczny BBC opublikował obszerny wywiad z Gatesem. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie został między innymi poproszony o ustosunkowanie się do krytycznych głosów dotyczących jego klimatycznego aktywizmu. Miliarder jednocześnie walczy bowiem ze zmianami klimatycznymi oraz utrzymuje „flotę” czterech odrzutowców.

W przeszłości Gates przyznawał się zresztą do „wstydliwej przyjemności”, którą sprawia mu właśnie latanie własnymi samolotami. Warto przy tej okazji podkreślić, że odrzutowce są kilkunastokrotnie bardziej emisyjne od samolotów komercyjnych, a w ciągu jednej godziny lotu emitują dwie tony dwutlenku węgla.

Miliarder nie uważa jednak, aby w jego działalności można było doszukać się hipokryzji. Wszystko za sprawą wykupienia przez niego złotego pakietu w szwajcarskiej firmie Climeworks, która ma „wychwytywać ilość CO2 znacznie przekraczającą ślad węglowy” wytwarzany przez Gatesa i jego rodzinę podczas lotów odrzutowcami.

Dodatkowo współzałożyciel Microsoftu „wydaje miliardy dolarów na innowacje klimatyczne” i „pogodził się z myślą, że nie jest częścią problemu, bo płaci za równoważenie emisji”. Według niego samo podróżowanie odrzutowcami przez niego i jego rodzinę też jest związane z walką z globalnym ociepleniem.

Nie wszyscy podzielają jednak pogląd Gatesa na wychwytywanie dwutlenku węgla w powietrzu. Amerykańska lewicowa stacja CNBC przypomina, że według Międzynarodowej Agencji Energii jest ono „bardziej energochłonne, a przez to droższe niż wychwytywanie go ze źródła punktowego”.

Na podstawie: BBC.com, CNBC.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.